Goiás State League 1995

PARTICIPATING CLUBS :

AMÉRICA Futebol Clube (Morrinhos)
Associação Atlética ANAPOLINA (Anápolis) 
ANÁPOLIS Futebol Clube (Anápolis)
ATLÉTICO Clube Goianiense (Goiânia)
CALDAS Esporte Clube (Caldas Novas)
Clube Recreativo e Atlético Catalano - C.R.A.C (Catalão)  
GOIÁS Esporte Clube (Goiânia)   
GOIATUBA Esporte Clube (Goiatuba)
INHUMAS Esporte Clube (Inhumas)  
ITUMBIARA Esporte Clube (Itumbiara)
Associação Esportiva JATAIENSE (Jataí)   
Esporte Clube RIO VERDE (Rio Verde)
SANTA HELENA Esporte Clube (Santa Helena)
VILA NOVA Futebol Clube (Goiânia)

Obs.: Three points a win, in case draws occurred, each team was awarded a
point and penalty shootout would take place; the winner of the shootouts won
an extra point (EP).

FIRST STAGE (Copa Araguaia):
[Top 5 qualify; bottom 2 go to requalifying group]

Group 1 :

05.02 

Goiás 0-1 Atlético
Inhumas 0-1 Anápolis
Anapolina 3-3 C.R.A.C (pen. 2-4)

Bye : Vila Nova

09.02

C.R.A.C 1-1 Vila Nova (pen. 3-4)
Anápolis 2-1 Atlético
Inhumas 1-1 Anapolina (pen. 3-5)

Bye : Goiás 

12.02         

C.R.A.C 1-1 Goiás (pen. 4-3)
Vila Nova 3-0 Inhumas
Anapolina 2-3 Anápolis

Bye : Atlético

15.02

Atlético 2-1 Inhumas
Vila Nova 2-0 Anapolina
Anapolina 0-2 Goiás [08.03]

Bye : Anápolis and C.R.A.C

19.02 

Anápolis 1-3 Goiás
Atlético 0-0 Vila Nova (pen. 2-4)
Inhumas 1-1 C.R.A.C (pen. 0-3)

Bye : Anapolina

23.02

Anápolis 1-1 Vila Nova (pen. 4-3) 
Goiás 3-1 Inhumas 
Atlético 1-1 C.R.A.C (pen. 4-2)

Bye : Anapolina

05.03

Vila Nova 0-1 Goiás
Anapolina 1-1 Atlético (pen. 3-2)
C.R.A.C 0-1 Anápolis

Bye : Inhumas

12.03

Atlético 1-1 Goiás (pen. 3-1)
Anápolis 1-0 Inhumas
C.R.A.C 4-0 Anapolina

Bye : Vila Nova

15.03

Vila Nova 3-0 C.R.A.C
Atlético 3-1 Anápolis
Anapolina 2-1 Inhumas

Bye : Goiás

19.03

Goiás 3-0 C.R.A.C
Inhumas 1-1 Vila Nova (pen. 4-5)
Anápolis 2-1 Anapolina

Bye : Atlético

22.03

Goiás 2-2 Anápolis (pen. 4-2)
Inhumas 0-6 Atlético
Anapolina 3-2 Vila Nova

Bye : C.R.A.C

26.03

Vila Nova 1-0 Atlético
Goiás 3-1 Anapolina
C.R.A.C 0-2 Inhumas

Bye : Anápolis

30.03

Vila Nova 1-2 Anápolis
Inhumas 0-1 Goiás
C.R.A.C 0-0 Atlético (pen. 2-3)

Bye : Anapolina

02.04

Goiás 1-1 Vila Nova (pen. 4-5)
Atlético 3-0 Anapolina
Anápolis 1-3 C.R.A.C

Bye : Inhumas

TABLE :
                                                        EP
1. Goiás        12      7       4       1       21- 9    1       26
2. Anápolis     12      7       2       3       18-17    1       24
3. Atlético     12      5       5       2       19- 8    3       23
4. Vila Nova    12      4       5       3       16-10    4       21
5. C.R.A.C      12      2       6       4       14-17    3       15
--------------------------------------------------------------------
6. Anapolina    12      2       3       7       14-27    2       11     Requalifying group
7. Inhumas      12      1       3       8        8-22    0        6     Requalifying group

Group 2 :

05.02 

Jataiense 2-1 Caldas  
Itumbiara 0-0 América (pen. 4-2)
Santa Helena 0-1 Rio Verde

Bye : Goiatuba

09.02 

América 2-0 Santa Helena
Caldas 2-0 Goiatuba
Rio Verde 1-1 Itumbiara (pen. 2-4)

Bye : Jataiense

12.02

Caldas 1-0 América 
Jataiense 3-0 Santa Helena
Goiatuba 2-2 Itumbiara (pen. 1-3)

Bye : Rio Verde

15.02

América 2-2 Rio Verde (pen. 4-2)
Itumbiara 1-1 Jataiense (pen. 3-0)
Santa Helena 2-1 Goiatuba

Bye : Caldas

19.02 

Rio Verde 2-0 Jataiense
Goiatuba 1-0 América [18.02]
Itumbiara 1-0 Caldas

Bye : Santa Helena
                                                          
23.02

Jataiense 4-0 Goiatuba  
Rio Verde 1-3 Caldas    
Santa Helena 0-0 Itumbiara (pen. 4-2) [24.02]   

Bye : América   

05.03

América 2-4 Jataiense
Caldas 1-1 Santa Helena (pen. 3-2)
Goiatuba 0-2 Rio Verde

Bye : Itumbiara

12.03

Caldas 2-0 Jataiense
América 0-0 Itumbiara (pen. 3-2)
Rio Verde 1-0 Santa Helena

Bye : Goiatuba

15.03

Santa Helena 1-1 América (pen. 6-5)
Goiatuba 0-0 Caldas (pen. 3-4)
Itumbiara 3-2 Rio Verde

Bye : Jataiense

19.03

América 1-0 Caldas
Santa Helena 1-1 Jataiense (pen. 6-5)
Itumbiara 1-1 Goiatuba (pen. 4-5)

Bye : Rio Verde

22.03

Rio Verde 2-1 América
Jataiense 4-2 Itumbiara
Goiatuba 1-3 Santa Helena

Bye : Caldas 

26.03

Jataiense 5-2 Rio Verde                                   
América 2-2 Goiatuba (pen. 2-4)
Caldas 1-0 Itumbiara

Bye : Santa Helena      

30.03

Goiatuba 0-1 Jataiense
Caldas 0-1 Rio Verde
Itumbiara 1-0 Santa Helena

Bye : América

02.04

Jataiense 1-2 América
Santa Helena 0-1 Caldas
Rio Verde 1-0 Goiatuba

Bye : Itumbiara 

TABLE :
                                                        EP
1. Jataiense    12      7       2       3       26-15    0       23
2. Rio Verde    12      7       2       3       16-17    0       23
3. Caldas       12      6       2       4       12- 8    2       22
4. Itumbiara    12      3       7       2       12-12    4       20
5. América      12      3       5       4       13-14    2       16
--------------------------------------------------------------------
6. Santa Helena 12      2       4       6        8-14    3       13     Requalifying group
7. Goiatuba     12      1       4       7        8-20    2        9     Requalifying group

FIRST STAGE FINAL (friendly match) :

05.04

Goiás 1-0 Jataiense (GOIÁS winners of Copa Araguaia - first stage)

SECOND STAGE (Copa Bandeirantes) :
[Top 6 qualify]

08.04

Rio Verde 1-1 Goiás (pen. 5-6)

09.04

Atlético 2-1 Caldas
C.R.A.C 2-0 América
Jataiense 1-0 Anápolis
Vila Nova 5-1 Itumbiara                                   

12.04

Goiás 1-1 Jataiense (pen. 3-0)
Caldas 0-1 Vila Nova
Anápolis 3-1 Rio Verde
C.R.A.C 2-1 Itumbiara
América 2-3 Atlético  

16.04

Vila Nova 1-1 Atlético (pen. 4-3)
Itumbiara 0-2 Goiás
Rio Verde 2-1 C.R.A.C
Jataiense 1-0 Caldas
Anápolis 3-1 América

19.04

Itumbiara 2-0 América
Atlético 2-0 Jataiense
C.R.A.C 2-1 Vila Nova
Goiás 0-0 Anápolis (pen. 5-4)                           
Caldas 0-1 Rio Verde    

23.04

Goiás 2-1 Atlético      
América 0-2 Rio Verde
Caldas 1-1 Itumbiara (pen. 2-4) 
Anápolis 1-2 C.R.A.C    
Jataiense 2-3 Vila Nova

26.04

Rio Verde 2-0 Atlético
Vila Nova 0-2 Anápolis
Itumbiara 4-1 Jataiense
C.R.A.C 4-1 Caldas 
América 2-2 Goiás (pen. 4-3)

30.04

Goiás 0-0 Vila Nova (pen. 4-5)
Jataiense 1-1 C.R.A.C (pen. 2-4)
Caldas 0-1 América
Itumbiara 1-1 Rio Verde (pen. 3-4)

01.05

Anápolis 2-2 Atlético (pen. 5-3)                          

03.05

C.R.A.C 0-0 Goiás (pen. 1-4)
Rio Verde 1-1 Vila Nova (pen. 6-7)
Atlético 0-0 Itumbiara (pen. 4-2)
Anápolis 3-2 Caldas  
América 2-0 Jataiense 

06.05

Itumbiara 0-1 Anápolis 

07.05

Caldas 2-1 Goiás
Vila Nova 1-0 América
Rio Verde 1-0 Jataiense
Atlético 1-0 C.R.A.C

13.05

Itumbiara 2-0 Vila Nova
América 1-1 C.R.A.C (pen. 6-7)

14.05

Goiás 1-1 Rio Verde (pen. 4-2)
Caldas 1-0 Atlético  
Anápolis 1-2 Jataiense

17.05

Jataiense 1-1 Goiás (pen. 1-3)
Vila Nova 0-0 Caldas (pen. 3-2)
Rio Verde 0-0 Anápolis (pen. 1-3)
Itumbiara 1-0 C.R.A.C 
Atlético 2-0 América

21.05

Atlético 0-3 Vila Nova
Caldas 1-1 Jataiense (pen. 8-7)
Goiás 1-1 Itumbiara (pen. 3-4)
América 1-1 Anápolis (pen. 2-4)
C.R.A.C 1-1 Rio Verde (pen. 3-4)

24.05

Vila Nova 2-0 C.R.A.C
Jataiense 1-0 Atlético
América 0-0 Itumbiara (pen. 3-4)
Anápolis 2-1 Goiás
Rio Verde 3-0 Caldas

28.05

Atlético 1-4 Goiás   
Itumbiara 2-0 Caldas  
Rio Verde 2-1 América
Vila Nova 0-0 Jataiense (pen. 3-5)
C.R.A.C 1-1 Anápolis (pen. 6-5)

31.05

Jataiense 1-0 Itumbiara
Anápolis 3-0 Vila Nova
Atlético 1-1 Rio Verde (pen. 3-1)
Caldas 0-2 C.R.A.C

01.06

Goiás 4-0 América

03.06

C.R.A.C 0-0 Jataiense (pen. 3-2)

04.06 

Vila Nova 2-3 Goiás
Atlético 1-0 Anápolis
América 1-1 Caldas (pen. 4-5)
Rio Verde 1-2 Itumbiara

07.06

Goiás 1-1 C.R.A.C (pen. 5-3)
Vila Nova 1-1 Rio Verde (pen. 1-3)
Itumbiara 2-1 Atlético
Caldas 0-2 Anápolis
Jataiense 2-0 América

11.06

C.R.A.C 2-1 Atlético 
Goiás 2-0 Caldas
América 2-1 Vila Nova
Anápolis 3-3 Itumbiara (pen. 3-4)
Jataiense 1-1 Rio Verde (pen. 5-4)

TABLE :
                                                        EP
 1. Goiás       18      6      10       2       27-16    7      35
 2. Anápolis    18      8       6       4       28-18    3      33
 3. Rio Verde   18      7       9       2       23-15    3      33
 4. C.R.A.C     18      7       7       4       22-16    4      32
 5. Vila Nova   18      7       6       5       23-19    4      31
 6. Itumbiara   18      7       6       5       23-20    4      31
--------------------------------------------------------------------
 7. Jataiense   18      6       7       5       16-18    2      27
 8. Atlético    18      6       4       8       19-24    2      24
 9. América     18      2       5      11       13-30    1      12
10. Caldas      18      2       4      12       10-28    2      12

SECOND STAGE FINAL (friendly match) :

15.06

Goiatuba 1-1 Goiás (pen. 6-7)
(GOIÁS winners of Copa Bandeirantes - second stage)

THIRD STAGE (Quarter-finals; no EP's awarded) :

Group A :

18.06

C.R.A.C 2-1 Goiás
Vila Nova 1-0 Goiatuba

22.06

Goiás 2-0 Goiatuba 
C.R.A.C 2-1 Vila Nova  

27.06

Vila Nova 1-1 Goiás
Goiatuba 4-1 C.R.A.C [25.06]

02.07

Goiatuba 2-0 Goiás
Vila Nova 2-2 C.R.A.C

05.07

Goiatuba 0-1 Vila Nova
Goiás 2-0 C.R.A.C

09.07

C.R.A.C 3-1 Goiatuba                                    
Goiás 3-3 Vila Nova 
 
TABLE : 
 
1. C.R.A.C      6       3       1       2       10-11   10
2. Vila Nova    6       2       3       1        9- 8    9
-----------------------------------------------------------
3. Goiás        6       2       2       2        9- 8    8
4. Goiatuba     6       2       0       4        4- 7    6
 
Group B :

18.06

Anápolis 1-1 Anapolina
Rio Verde 0-0 Itumbiara

22.06

Itumbiara 1-0 Anapolina
Anápolis 1-1 Rio Verde

26.06

Anapolina 1-1 Rio Verde
Itumbiara 0-1 Anápolis

02.07

Anapolina 2-1 Itumbiara
Rio Verde 2-0 Anápolis

05.07

Anápolis 1-1 Itumbiara
Rio Verde 2-1 Anapolina

09.07

Anapolina 2-3 Anápolis
Itumbiara 4-1 Rio Verde

TABLE :

1. Rio Verde    6       2       3       1       7-7     9
2. Anápolis     6       2       3       1       7-7     9
-----------------------------------------------------------
3. Itumbiara    6       2       2       2       7-5     8
4. Anapolina    6       1       2       3       7-9     5

NOTE : Rio Verde qualified as first place due to head-to-head meeting

FOURTH STAGE  (semifinals) :

16.07

Anápolis 1-2 C.R.A.C    
Vila Nova 3-0 Rio Verde

19.07
 
C.R.A.C 2-3 Vila Nova
Rio Verde 0-1 Anápolis

23.07

Anápolis 2-0 Vila Nova 
C.R.A.C. 4-1 Rio Verde

26.07

Vila Nova 3-1 C.R.A.C.
Anápolis 0-0 Rio Verde

30.07

Vila Nova 1-2 Anápolis
Rio Verde 3-1 C.R.A.C.

02.08

Rio Verde 1-1 Vila Nova
C.R.A.C 0-2 Anápolis

TABLE :

1. Anápolis     6       4       1       1       8-3     13
2. Vila Nova    6       3       1       2      11-8     10
-----------------------------------------------------------
3. C.R.A.C      6       2       0       4      10-13     6
4. Rio Verde    6       1       2       3       5-10     5

FINAL :

06.08

Anápolis 1-0 Vila Nova

13.08

Vila Nova 2-1 Anápolis [e.t.: 1-0]

*** VILA NOVA FUTEBOL CLUBE - STATE CHAMPIONS OF 1995 ***

Topscorer : Luciano Goiano (Vila Nova), 25 goals

FINAL STANDINGS :
                                                        EP
 1. Vila Nova    44     17      15      12      62-47    8      74      Champions
-------------------------------------------------------------------
 2. Anápolis     44     22      12      10      63-48    4      82
 3. Rio Verde    42     17      16       9      51-49    3      70
 4. C.R.A.C.     42     14      14      14      56-57    7      63
 5. Goiás        38     16      17       5      59-34    9      74
 6. Itumbiara    36     12      15       9      42-37    8      59
 7. Anapolina    30      9       9      12      42-46    6      42
 8. Goiatuba     31     11       7      13      35-37    2      42
 9. Jataiense    30     13       9       8      42-33    2      50
10. Atlético     30     11       9      10      38-32    5      47
11. Caldas       30      8       6      16      22-36    4      34
12. América      30      5      10      15      26-44    3      28
13. Santa Helena 24      8       6      10      19-28    5      35
14. Inhumas      24      3       6      15      17-39    1      16


1994

Requalifying Group 1995

Second Level 1995

1996

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Julio Bovi Diogo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Julio Bovi Diogo (juliodiogo@atribuna.com.br)
Last updated: 6 Mar 2000

(C) Copyright Julio Bovi Diogo, RSSSF and RSSSF Brazil 1999/2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.