Goiás 1994

PARTICIPATING CLUBS :
  
AMÉRICA Futebol Clube (Morrinhos) 
Associação Atlética ANAPOLINA (Anápolis)
ANÁPOLIS Futebol Clube (Anápolis)   
ATLÉTICO Clube Goianiense (Goiânia)
CALDAS Esporte Clube (Caldas) 
Clube Atlético e Recreativo Catalano - CRAC (Catalão)
GOIÁS Esporte Clube (Goiânia)
GOIATUBA Esporte Clube (Goiatuba) 
INHUMAS Esporte Clube (Inhumas) 
ITUMBIARA Esporte Clube (Itumbiara)
Associação Esportiva JATAIENSE (Jataí) 
LUZIÂNIA Futebol Clube (Luziânia) 
PIRACANJUBA Esporte Clube (Piracanjuba)
PIRES DO RIO Futebol Clube (Pires do Rio)
Esporte Clube QUIRINÓPOLIS (Quirinópolis)
Esporte Clube RIO VERDE (Rio Verde)
SANTA HELENA Esporte Clube (Santa Helena)
VILA NOVA Futebol Clube (Goiânia)



FIRST STAGE:
(Top ten qualify for Third Stage; 15th and 16th go to 1995 Requalifying Group,
bottom two are relegated).
(Os dez primeiros passam à Segunda Fase; o 15º e o 16º disputam a Repescagem em 1995,
os dois últimos são rebaixados).


First Phase
[Araguaia Cup - Winner goes to semifinals and gets extra point to the semis]
[Taça Araguaia - o campeão passa às semifinais e ganha um ponto de bonificação para as semis)

Table:
 1.Goiás	 17  9  7  1  37-14  34  Semifinalists; +1bp
---------------------------------------
 2.Atlético	 17 10  3  4  24- 8  33
 3.Caldas	 17 10  2  5  27-19  32
 4.Goiatuba	 17  8  5  4  26-14  29
 5.Rio Verde	 17  7  8  2  16- 8  29
 6.Anápolis	 17  7  7  3  26-20  28
 7.América	 17  8  4  5  22-21  28
 8.Vila Nova	 17  6  7  4  24-19  25
 9.Inhumas	 17  6  5  6  19-21  23
   Jataiense	 17  6  5  6  19-21  23
11.Itumbiara	 17  5  6  6  23-19  21
12.Santa Helena	 17  4  8  5  15-19  20
13.Luziânia	 17  5  5  7  17-24  20
14.Quirinópolis	 17  3  6  8  11-21  15
15.Piracanjuba	 17  4  3 10  11-28  15
16.Anapolina	 17  3  5  9  12-20  14
17.CRAC		 17  3  5  9  15-29  14
18.Pires do Rio	 17  2  3 12  11-30   9

Round 1
[Feb 5]
Vila Nova	 2-0  Luziânia
[Feb 6]
Goiás		 2-0  Piracanjuba
Anápolis	 3-2  Itumbiara
Pires do Rio	 1-3  Quirinópolis
Inhumas		 1-0  Rio Verde 
Jataiense	 1-1  Santa Helena
América		 1-0  Anapolina
CRAC		 0-2  Atlético
Caldas		 2-1  Goiatuba
  
Round 2 [Feb 13]
Piracanjuba	 1-1  Inhumas
Goiatuba	 0-0  Vila Nova
Itumbiara	 0-0  Santa Helena
Rio Verde	 2-0  Pires do Rio
América		 0-1  Caldas
Anapolina	 2-2  Goiás
Luziânia	 2-0  CRAC
Quirinópolis	 1-2  Anápolis
Atlético	 3-0  Jataiense

Round 3 [Feb 20]
Piracanjuba	 1-0  Luziânia
Anápolis	 0-0  Atlético
Pires do Rio	 2-3  Goiatuba
Santa Helena	 2-2  América
Caldas		 2-1  Itumbiara
CRAC		 0-0  Anapolina 
Quirinópolis	 0-0  Rio Verde
Vila Nova	 3-1  Jataiense 
Inhumas		 1-1  Goiás

Round 4
[Feb 23]
Atlético	 2-0  Caldas
Goiás		 4-0  Pires do Rio
Rio Verde	 1-1  Anápolis
Jataiense	 2-2  América
Itumbiara	 2-1  Inhumas
Anapolina	 1-2  Santa Helena
CRAC		 3-1  Piracanjuba
Luziânia	 1-1  Goiatuba
[Mar 2]
Vila Nova	 4-0  Quirinópolis

Round 5 [Feb 27]
Goiás		 0-0  Rio Verde
Anápolis	 3-1  Piracanjuba
Goiatuba	 1-2  Jataiense
América		 2-1  Luziânia
Pires do Rio	 0-0  Anapolina
Quirinópolis	 1-0  Itumbiara
Caldas		 1-0  Santa Helena
CRAC		 2-2  Vila Nova
Inhumas		 2-1  Atlético

Round 6 [Mar 6]
Atlético	 1-1  Vila Nova
Piracanjuba	 1-0  Anapolina
Santa Helena	 0-2  Goiás
Inhumas		 1-2  Goiatuba
Itumbiara	 2-0  América 
Rio Verde	 1-0  Jataiense
Quirinópolis	 0-1  CRAC
Luziânia	 3-1  Pires do Rio
Caldas		 0-0  Anápolis

Round 7
[Mar 9]
Anápolis	 0-0  Inhumas
[Mar 13]
Atlético	 0-0  Quirinópolis
Rio Verde 	 0-0  Piracanjuba
Santa Helena	 1-1  Vila Nova
Pires do Rio	 0-2  América
Jataiense	 0-1  Caldas
CRAC		 0-0  Goiatuba
Anapolina	 0-0  Itumbiara
Goiás		 5-1  Luziânia

Round 8 [Mar 16]
Itumbiara	 3-1  Goiás
Piracanjuba	 1-0  Pires do Rio
América		 2-0  Atlético
Anápolis	 2-2  CRAC
Goiatuba	 2-0  Anapolina
Caldas		 1-2  Rio Verde
Luziânia	 2-2  Inhumas
Quirinópolis	 0-0  Santa Helena

Round 9 [Mar 20]
Atlético	 2-0  Santa Helena
Itumbiara 	 3-0  Piracanjuba
Rio Verde	 2-0  Vila Nova
Jataiense	 2-0  Anápolis
Inhumas		 2-1  Quirinópolis
Anapolina	 2-0  Luziânia
CRAC		 1-3  América
Caldas		 3-2  Pires do Rio
Goiás		 1-0  Goiatuba

Round 10
[Mar 24]
Itumbiara	 2-2  Jataiense
América		 2-1  Vila Nova
[Mar 27]
Goiás		 5-1  Jataiense
Vila Nova	 2-0  Anápolis
Piracanjuba	 0-3  Caldas
Goiatuba	 1-0  Atlético
Pires do Rio	 1-0  Itumbiara
Santa Helena	 1-1  Luziânia
Inhumas		 1-2  América
Rio Verde	 1-1  CRAC
Anapolina	 0-0  Quirinópolis

Round 11 [Apr 3]
Atlético	 2-0  Anapolina
Anápolis	 2-2  Goiás
Pires do Rio	 1-1  Inhumas
Jataiense	 3-1  CRAC
América		 0-0  Rio Verde
Quirinópolis	 3-0  Piracanjuba
Caldas		 4-1  Vila Nova
Luziânia	 1-1  Itumbiara
Goiatuba	 2-0  Santa Helena

Round 12 [Apr 10]
Goiás		 0-0  Vila Nova
Anapolina	 3-1  Caldas
Atlético	 2-0  Piracanjuba
Santa Helena	 0-0  Pires do Rio
Goiatuba	 1-2  Anápolis
Rio Verde	 2-0  Luziânia
Quirinópolis	 0-0  Jataiense
CRAC		 0-1  Inhumas

Round 13 [Apr 13]
Goiás		 4-0  CRAC
Anápolis	 4-2  Santa Helena
Pires do Rio	 1-2  Atlético
Luziânia	 0-0  Jataiense
Inhumas		 1-0  Anapolina
Vila Nova	 2-2  Itumbiara
Caldas		 1-0  Quirinópolis
Piracanjuba	 3-0  América
Rio Verde	 1-1  Goiatuba

Round 14 [Apr 17]
Atlético	 1-0  Rio Verde
Piracanjuba	 0-3  Goiatuba
Inhumas		 0-1  Santa Helena
América		 1-1  Anápolis
Jataiense	 2-0  Pires do Rio
Itumbiara	 3-0  CRAC
Anapolina	 2-0  Vila Nova
Goiás		 2-2  Caldas
Luziânia	 2-0  Quirinópolis

Round 15 [Apr 24]
Atlético	 4-0  Luziânia
Vila Nova	 3-1  Inhumas
Santa Helena	 3-1  Piracanjuba
Quirinópolis	 1-1  Goiás
Goiatuba	 2-0  América
Anápolis	 2-0  Pires do Rio
Rio Verde	 2-1  Itumbiara
Jataiense	 2-0  Anapolina
CRAC		 2-1  Caldas

Round 16 [Apr 27]
Goiás		 4-1  América
Itumbiara	 0-2  Atlético
Jataiense	 1-0  Piracanjuba
Anapolina	 1-2  Rio Verde
Luziânia	 2-0  Anápolis
Vila Nova	 1-0  Pires do Rio
Caldas		 4-2  Inhumas
CRAC		 1-2  Santa Helena
Goiatuba	 5-1  Quirinópolis

Round 17 [May 1]
Goiás		 1-0  Atlético
Piracanjuba	 1-1  Vila Nova
América		 2-0  Quirinópolis
Itumbiara	 1-1  Goiatuba
Inhumas		 1-0  Jataiense
Pires do Rio	 2-1  CRAC
Santa Helena	 0-0  Rio Verde
Luziânia	 1-0  Caldas
Anapolina	 1-4  Anápolis

Table:
 1.Goiás	 17  9  7  1  37-14  34  Semifinalists; +1bp
---------------------------------------
 2.Atlético	 17 10  3  4  24- 8  33
 3.Caldas	 17 10  2  5  27-19  32
 4.Goiatuba	 17  8  5  4  26-14  29
 5.Rio Verde	 17  7  8  2  16- 8  29
 6.Anápolis	 17  7  7  3  26-20  28
 7.América	 17  8  4  5  22-21  28
 8.Vila Nova	 17  6  7  4  24-19  25
 9.Inhumas	 17  6  5  6  19-21  23
   Jataiense	 17  6  5  6  19-21  23
11.Itumbiara	 17  5  6  6  23-19  21
12.Santa Helena	 17  4  8  5  15-19  20
13.Luziânia	 17  5  5  7  17-24  20
14.Quirinópolis	 17  3  6  8  11-21  15
15.Piracanjuba	 17  4  3 10  11-28  15
16.Anapolina	 17  3  5  9  12-20  14
17.CRAC		 17  3  5  9  15-29  14
18.Pires do Rio	 17  2  3 12  11-30   9


Note: Goiás winners of First Stage


SECOND STAGE [Bandeirantes Cup - Winner goes to semifinals and gets extra point]:

08.05 
Luziânia 0-0 Vila Nova
Piracanjuba 0-0 Goiás
Itumbiara 5-1 Anápolis  
Quirinópolis 3-1 Pires do Rio
Rio Verde 4-0 Inhumas
Santa Helena 3-3 Jataiense
Anapolina 3-1 América  
Atlético 1-1 CRAC
Goiatuba 1-0 Caldas

15.05 
Inhumas 2-0 Piracanjuba
Vila Nova 2-1 Goiatuba
Santa Helena 3-2 Itumbiara  
Pires do Rio 1-3 Rio Verde
Caldas 2-2 América
Goiás 2-2 Anapolina
CRAC 0-0 Luziânia  
Anápolis 1-1 Quirinópolis
Jataiense 0-0 Atlético

22.05
Luziânia 0-2 Piracanjuba
Atlético 1-0 Anápolis 
Goiatuba 3-0 Pires do Rio
América 1-0 Santa Helena 
Itumbiara 4-1 Caldas 
Anapolina 3-1 CRAC 
Rio Verde 1-0 Quirinópolis
Jataiense 0-0 Vila Nova  
Goiás 2-0 Inhumas

25.05
Caldas 0-0 Atlético
Pires do Rio 0-2 Goiás
Anápolis 0-0 Rio Verde  
América 1-1 Jataiense 
Inhumas 0-3 Itumbiara
Santa Helena 2-1 Anapolina
Piracanjuba 1-1 CRAC  
Quirinópolis 0-0 Vila Nova
Goiatuba 2-2 Luziânia 

29.05 
Rio Verde 1-3 Goiás
Piracanjuba 1-1 Anápolis
Jataiense 1-2 Goiatuba
Luziânia 0-0 América
Anapolina 2-1 Pires do Rio
Itumbiara 2-0 Quirinópolis
Santa Helena 0-1 Caldas
Vila Nova 1-0 CRAC  
Atlético 0-0 Inhumas

01.06 
Anapolina 0-0 Piracanjuba
Goiás 0-0 Santa Helena

04.06
Vila Nova 1-0 Atlético
Goiatuba 3-1 Inhumas
América 2-1 Itumbiara
Jataiense 0-0 Rio Verde
CRAC 4-0 Quirinópolis 
Pires do Rio 0-0 Luziânia
Anápolis 0-1 Caldas

08.06
Inhumas 2-0 Anápolis  

11.06
Quirinópolis 0-2 Atlético
Piracanjuba 2-2 Rio Verde
Vila Nova 1-0 Santa Helena
América 0-0 Pires do Rio 
Caldas 2-2 Jataiense 
Goiatuba 5-2 CRAC 
Itumbiara 4-2 Anapolina
Luziânia 0-1 Goiás 

15.06
Goiás 2-1 Itumbiara
Pires do Rio 1-0 Piracanjuba
Atlético 3-1 América  
CRAC 3-2 Anápolis   
Anapolina 1-2 Goiatuba
Rio Verde 1-1 Caldas 
Inhumas 3-0 Luziânia
Santa Helena 0-0 Quirinópolis

19.06
Santa Helena 2-4 Atlético
Piracanjuba 1-1 Itumbiara
Vila Nova 0-1 Rio Verde
Anápolis 2-3 Jataiense  
Quirinópolis 0-0 Inhumas
Luziânia 1-1 Anapolina
América 1-0 CRAC
Pires do Rio 0-3 Caldas
Goiatuba 3-5 Goiás

26.06
Jataiense 0-1 Goiás
Anápolis 1-3 Vila Nova
Caldas 1-0 Piracanjuba
Atlético 1-0 Goiatuba 
Itumbiara 2-0 Pires do Rio
Luziânia 1-0 Santa Helena
América 0-0 Inhumas
CRAC 0-0 Rio Verde
Quirinópolis 2-1 Anapolina

29.06
Anapolina 2-1 Atlético
Goiás 1-0 Anápolis 
Inhumas 1-2 Pires do Rio
CRAC 0-0 Jataiense
Rio Verde 1-0 América 
Piracanjuba 0-0 Quirinópolis
Vila Nova 2-1 Caldas
Itumbiara 3-1 Luziânia
Santa Helena 1-1 Goiatuba

20.07
Jataiense 1-3 Itumbiara
Vila Nova 3-0 América 

24.07
Vila Nova 2-1 Goiás
Caldas 0-0 Anapolina
Piracanjuba 0-2 Atlético
Pires do Rio 0-3 Santa Helena
Anápolis 2-2 Goiatuba 
Luziânia 0-0 Rio Verde  
Jataiense 2-2 Quirinópolis
Inhumas 1-2 CRAC 

31.07 
CRAC 4-3 Goiás
Santa Helena 0-0 Anápolis
Atlético 5-1 Pires do Rio
Jataiense 6-0 Luziânia
Anapolina 1-0 Inhumas  
Itumbiara 2-0 Vila Nova 
Quirinópolis 1-2 Caldas 
América 1-1 Piracanjuba
Goiatuba 1-1 Rio Verde

07.08
Rio Verde 2-0 Atlético
Goiatuba 1-1 Piracanjuba
Santa Helena 3-0 Inhumas
Anápolis 3-1 América  
Pires do Rio 0-1 Jataiense
CRAC 1-1 Itumbiara
Vila Nova 2-0 Anapolina
Caldas 0-1 Goiás
Quirinópolis 1-0 Luziânia

14.08
Luziânia 0-0 Atlético
Inhumas 0-3 Vila Nova
Piracanjuba 1-1 Santa Helena
Goiás 4-0 Quirinópolis
América 2-2 Goiatuba 
Pires do Rio 1-2 Anápolis
Itumbiara 1-1 Rio Verde
Anapolina 5-1 Jataiense
Caldas 0-0 CRAC 

21.08 
América 1-1 Goiás
Atlético 2-0 Itumbiara
Jataiense 0-0 Piracanjuba
Anápolis 1-0 Luziânia 
Pires do Rio 1-3 Vila Nova
Inhumas 2-0 Caldas
Santa Helena 4-0 CRAC
Quirinópolis 0-2 Goiatuba
Rio Verde 2-0 Anapolina 

28.08
Atlético 0-1 Goiás
Vila Nova 1-0 Piracanjuba 
Quirinópolis 0-3 América
Goiatuba 0-2 Itumbiara
Jataiense 6-1 Inhumas
CRAC 2-1 Pires do Rio
Rio Verde 0-1 Santa Helena
Caldas 1-2 Luziânia
Anápolis 2-1 Anapolina

Note: Vila Nova winners of Second Stage

Aggregate Table:

 1. Goiás              34      20      11       3      67-28   71  [*1]
 2. Vila Nova          34      18      10       6      48-27   64  [*2]
 3. Atlético           34      18       8       8      46-19   62
 4. Rio Verde          34      14      16       4      36-18   58
 5. Goiatuba           34      15      11       8      57-38   56
 6. Itumbiara          34      15       9      10      60-37   54
 7. Caldas             34      15       8      11      43-37   53
 8. América            34      12      12      10      38-42   48
 9. Anápolis           34      11      12      11      44-46   45
10. Jataiense          34      10      14      10      46-43   44 (?)
------------------------------------------------------------------
11. Santa Helena       34      10      14      10      38-39   44
12. Inhumas            34      10       8      16      32-50   38
13. Anapolina          34       9       9      16      37-44   36
14. CRAC               34       8      12      14      36-53   36
------------------------------------------------------------------
15. Luziânia           34       7      13      14      24-45   34  Requalifying group 1995
16. Quirinópolis       34       6      12      16      20-45   30  Requalifying group 1995
------------------------------------------------------------------
17. Piracanjuba        34       5      14      15      21-43   29 (?)  Relegated
18. Pires do Rio       34       4       5      25      21-65   17  Relegated

[*1] one bonus point for winning first stage
[*2] one bonus point for winning second stage


QUARTER-FINAL STAGE : 
(Top 2 from groups qualify)

GROUP 1

04.09
Itumbiara 2-1 Anápolis
Goiás 3-2 Atlético

07.09
Atlético 2-1 Itumbiara
Caldas 1-1 Goiás

11.09
Anápolis 1-3 Goiás 
Caldas 1-0 Atlético

14.09 
Atlético 0-0 Anápolis
Itumbiara 2-1 Caldas

22.09
Goiás 2-0 Itumbiara
Anápolis 1-0 Caldas    

28.09
Anápolis 2-2 Itumbiara 
 
29.09
Atlético 1-0 Caldas    
 
05.10
Goiás 3-0 Anápolis

12.10
Caldas 1-2 Anápolis    
Atlético 4-2 Goiás     

19.10
Anápolis 0-1 Atlético  

26.10
Goiás 1-0 Caldas

05.11
Itumbiara 3-2 Atlético

09.11
Itumbiara 1-0 Goiás

13.11
Caldas 2-0 Itumbiara

1. Goiás        8       5       1       2      15-9    16       Qualified
2. Atlético     8       4       1       3      12-10   13       Qualified
----------------------------------------------------------
3. Itumbiara    8       4       1       3      11-12   13
4. Anápolis     8       2       2       4       7-12    8
5. Caldas       8       2       1       5       6-8     7

GROUP 2

04.09
Rio Verde 1-0 Jataiense
Vila Nova 1-1 Goiatuba

07.09 
América 0-2 Vila Nova
Goiatuba 2-1 Rio Verde

10.09
Jataiense 1-2 América

11.09
Vila Nova 1-0 Rio Verde

14.09
América 0-3 Goiatuba
Jataiense 1-2 Vila Nova [15.09]
 
18.09
Rio Verde 4-0 América

21.09
Goiatuba 1-0 Jataiense 

25.09
Goiatuba 1-0 América
Jataiense 0-1 Rio Verde

28.09
Vila Nova 5-0 América

02.10
América 1-1 Jataiense 

05.10
Rio Verde 0-0 Goiatuba

09.10
Jataiense 2-2 Goiatuba

12.10
América 2-2 Rio Verde   
Goiatuba 2-1 Vila Nova

19.10
Vila Nova 3-1 Jataiense 

26.10  
Rio Verde 0-1 Vila Nova

1. Vila Nova    8       6       1       1      16-5    19       Qualified
2. Goiatuba     8       5       3       0      12-5    16       Qualified
----------------------------------------------------------
3. Rio Verde    8       3       2       3       9-6    11
4. América      8       1       2       5       5-19    5
5. Jataiense    8       0       2       6       6-13    2

SEMIFINAL STAGE:
(Goiás and Vila Nova have two bonus points each)

20.11
Goiatuba 1-0 Vila Nova

23.11
Atlético 2-3 Goiás  
(GOIÁS qualify)
 
26.11
Vila Nova 1-0 Goiatuba
(VILA NOVA qualify)

FINAL:

11.12
Vila Nova 1-1 Goiás 

18.12
Goiás 2-0 Vila Nova

GOIÁS Esporte Clube State Champions of 1994

Topscorers: Baltazar (Goiás) and Bé (Vila Nova), 25 goals


1991

1995

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Guillermo Rivera and Eduardo Horácio Costa e Silva Júnior for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Guillermo Rivera (rivera@american.com.br) and Eduardo Horácio Costa e Silva Júnior (eduardohoracio@hotmail.com)
Last updated: 24 Jan 2000

(C) Copyright Guillermo Rivera, Eduardo Horácio Costa e Silva Júnior and RSSSF 2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.