Campeonato Capixaba Série A 2019

Campeonato Capixaba Série A 2019 – Primeira Fase

1ª rodada
31/01/2019	Estrela do Norte F.C. 	3 X 0 Castelo F. C.	Sumaré, Cachoeiro de Itapemirim
	        [Gianlucas (2x) e Reinaldo]
31/01/2019	E.C. Tupy 	      0 X  1     A. Desportiva Ferroviária V.R.D. Engenheiro Araripe, Cariacica	
		[Marcos Vinicius]
01/02/2019	Serra F.C. 	      2 X 3       Real Noroeste F.C.	Kleber Andrade, Cariacica
	        [Rael e Diego Noronha; Leandro Teixeira, Felipe Linhares e Yuri]
03/02/2019	Vitoria F.C. 	       1 X 0       C. A. Itapemirim	Salvador Costa, Vitoria	
                [Vitinho]
02/02/2019	Rio Branco A.C.       0 X 0       Rio Branco F.C.	Kleber Andrade, Cariacica	

2ª rodada
05/02/2019	E.C. Tupy 	 1 X	2  Estrela do Norte F.C.		Engenheiro Araripe, Cariacica	
                [Dhiogo; Luã Lúcio e Gianlucas]
06/02/2019	Rio Branco F.C. 0	X 1	Serra F.C.		Sumaré, Cachoeiro de Itapemirim
                [Lessinho]
06/02/2019	A. Desportiva Ferroviária V.R.D. 	1 X 	1 Vitoria F.C.	Engenheiro Araripe, Cariacica	
                [Matheus Bidick; Keverson]
12/02/2019	C. A. Itapemirim 	1 X	3  Rio Branco A.C.	José Olívio Soares, Itapemirim	
                [Flávio Caça-Rato; Ronicley, Canário e Edu Capetinha]
06/02/2019	Real Noroeste F.C. 	5 X	0 Castelo F. C.	José Olimpio da Rocha, Aguia Branca
	        [Geisandro, Robert (2) e Vitinho (2)]

3ª rodada
11/02/2019	Estrela do Norte F.C. 	0 X	1 Real Noroeste F.C.	Sumaré, Cachoeiro de Itapemirim
	        [Felipe Linhares]
09/02/2019	Serra F.C. 	0 X	1 C. A. Itapemirim	Robertão, Serra	
                [Keven]
09/02/2019	Vitoria F.C. 	0 X 0	 E.C. Tupy	Salvador Costa, Vitoria	
09/02/2019	Rio Branco A.C. 0 X	0 A. Desportiva Ferroviária V.R.D.	Kleber Andrade, Cariacica	
10/02/2019	Castelo F. C. 1 X	4 Rio Branco F.C.	Olimpio Perim, Venda Nova do Imigrante	
                [Vitor; Gean Miller, Leomir, Edinho e Russo]

4ª rodada
16/02/2019	Vitoria F.C. 	2 X 1 Estrela do Norte F.C.	Salvador Costa, Vitoria	
                [Vitinho - 2; Gianlucas]
16/02/2019	A. Desportiva Ferroviária V.R.D. 	3 X	1 Serra F.C.	Engenheiro Araripe, Cariacica
	        [Alessandro, Marcos Vinícius e Dodô; Diego Alves]
17/02/2019	E.C. Tupy 	0 X	3 Rio Branco A.C.	Engenheiro Araripe, Cariacica
	        [João Paulo, Edu Capetinha e Petróleo]
16/02/2019	C. A. Itapemirim 	3 X	1 Castelo F. C.	Sumaré, Cachoeiro de Itapemirim
                [Allan Miguel - 2 e Arlindo; Rodrigo] 
17/02/2019	Rio Branco F.C. 	2 X	1 Real Noroeste F.C.	Olimpio Perim, Venda Nova do Imigrante	
                [Sorriso e David; Robert] 
5ª rodada
21/02/2019	Estrela do Norte F.C. 1	X	2 Rio Branco F.C.	Sumaré, Cachoeiro de Itapemirim	
                [Thiago; Gean Miller e Sorriso] 
24/02/2019	Castelo F. C. 	1 X 1 	 A. Desportiva Ferroviária V.R.D. Olimpio Perim, Venda Nova do Imigrante	
	        [Vitor; Matheus Bidick]
23/02/2019	Serra F.C. 3	X	2 E.C. Tupy	Robertão, Serra
	        [Rodrigo Pardal, Lessinho e Renato; Douglas e Paulo Vitor]
23/02/2019	Rio Branco A.C. 	2 X	1  Vitoria F.C.	Kleber Andrade, Cariacica
                [Thiago; Loco Abreu e Wesley]	
23/02/2019	Real Noroeste F.C. 	4 X	0 C. A. Itapemirim	José Olimpio da Rocha, Aguia Branca	
                [Robert, Vitinho (2) e Leandro Teixeira]

6ª rodada
28/02/2019	Rio Branco A.C. 	0 X 0	 Estrela do Norte F.C.	Kleber Andrade, Cariacica	
26/02/2019	E.C. Tupy 	0 X	0 Castelo F. C.	Engenheiro Araripe, Cariacica	
28/02/2019	Vitoria F.C. 	1 X	0 Serra F.C.	Salvador Costa, Vitoria
                [Baiano]
27/02/2019	A. Desportiva Ferroviária V.R.D. 	0 X	2 Real Noroeste F.C.	Engenheiro Araripe, Cariacica	
                [Robert (2)]
28/02/2019	C. A. Itapemirim 	0 X	0 Rio Branco F.C.	Sumaré, Cachoeiro de Itapemirim	

7ª rodada
07/03/2019	Estrela do Norte F.C. 	1 X	2 C. A. Itapemirim	Sumaré, Cachoeiro de Itapemirim	
                [Luã; Allan Miguel e Keven]
09/03/2019	Real Noroeste F.C. 	2 X	2 E.C. Tupy	José Olimpio da Rocha, Aguia Branca	
                [Leandro Teixeira e Robert; Júnior Gaúcho e Douglas]
08/03/2019	Serra F.C. 	1 X	0 Rio Branco A.C.	Robertão, Serra	
                [Lessinho]
09/03/2019	Castelo F. C. 	0 X	4 Vitoria F.C.	Emilio Nemer, Castelo	
                [Thiago, Baiano e Cássio (2)]
10/03/2019	Rio Branco F.C. 	0 X	0 A. Desportiva Ferroviária V.R.D.	Olimpio Perim, Venda Nova do Imigrante	

8ª rodada
13/03/2019	Serra F.C. 	1 X	1 Estrela do Norte F.C.	Robertão, Serra	
                [Diego Alves; Thiago]
13/03/2019	E.C. Tupy 	1 X	1 Rio Branco F.C.	Engenheiro Araripe, Cariacica
		[Lucas Porto; Christian]
13/03/2019	Rio Branco A.C. 	6 X	1  Castelo F. C.	Kleber Andrade, Cariacica
	        [Loco Abreu (3), João Paulo, Canário e Danilo Mariotto; Wagner]
13/03/2019	Vitoria F.C. 	3 X	2 Real Noroeste F.C.	Salvador Costa, Vitoria	
                [Vitinho (2) e Keverson; Robert (2)]
12/03/2019	A. Desportiva Ferroviária V.R.D. 3	X	3 C. A. Itapemirim	Engenheiro Araripe, Cariacica	
                [Deyvison, Max e Matheus Bidick; Keven, Pirão e Marcelo Cabral]

9ª rodada
16/03/2019	Estrela do Norte F.C. 	3 X	1 A. Desportiva Ferroviária V.R.D.	Sumaré, Cachoeiro de Itapemirim	
                [Henrique, Luã Lúcio e Thiago Rômulo; Deyvison]
16/03/2019	C. A. Itapemirim  W (0)	X	O (3)  E.C. Tupy	José Olívio Soares, Itapemirim	
16/03/2019	Real Noroeste F.C. 3	X	2 Rio Branco A.C.	José Olimpio da Rocha, Aguia Branca
                [Felipe Linhares e Robert (2); Loco Abreu e Danilo Mariotto]	
16/03/2019	Rio Branco F.C. 	3 X	1  Vitoria F.C.	Olimpio Perim, Venda Nova do Imigrante	
                [Sorriso (3); Vitinho]
16/03/2019	Castelo F. C. 	     1  X	5 Serra F.C.	Emilio Nemer, Castelo	
                [Wagner; Guilherme Pitty, Rodrigo Lacraia, Diego Alves (2) e Lessinho]

Quartas de Final 

23/03/2019		16:00			A. Desportiva Ferroviária V.R.D. 1 X 0 Real Noroeste F.C. Engenheiro Araripe, Cariacica	
                                                [Max]
22/03/2019		19:30			Serra F.C. 0 X 1 Rio Branco A.C. Robertão, Serra	
                                                [Danilo Mariotto]
23/03/2019		16:00			Estrela do Norte F.C. 2 X 1 Rio Branco F.C. Sumaré, Cachoeiro de Itapemirim
                                                [Thiago Rômulo e Gianlucas; Gian]	
24/03/2019		16:00			C. A. Itapemirim 2 X 2 Vitoria F.C.	Sumaré, Cachoeiro de Itapemirim	
                                                [Allan Miguel e Leandro Sardinha; Thiago (2)]
30/03/2019		16:00			Real Noroeste F.C. 1 X 0 Desportiva Ferroviária V.R.D. José Olimpio da Rocha, Aguia Branca
                                                [Felipe Linhares] 
30/03/2019		16:00			Rio Branco A.C. 1 X 1 Serra F.C. Kleber Andrade, Cariacica
                                                [Wesley; Rodrigo Lacraia]
30/03/2019		15:00			Rio Branco F.C. 2 X 2 Estrela do Norte F.C. José Olimpio Perim, Venda Nova do Imigrante	
                                                [Edinho e Cleyton Gladiador; Guará e Luã]
30/03/2019		15:00			Vitoria F.C. 2 X 1 C. A. Itapemirim Salvador Costa, Vitoria	
                                                [Carlos Vitor (2); Thiago Bahia] 

SEMIFINAL
06/04/2019		16:00			Rio Branco A.C. 4 X 3 Real Noroeste F.C. Kleber Andrade, Cariacica
                                                [Loco Abreu, Danilo Mariotto, João Paulo e Petróleo; Vitinho (3)] 
06/04/2019		16:00			Estrela do Norte F.C. 3 X 2 Vitoria F.C. Sumaré, Cachoeiro de Itapemirim
                                                [Luã Lúcio, Henrique e Thiago Rômulo; Vitinho e Cássio] 
13/04/2019		16:00			Real Noroeste F.C. 2 X 0 Rio Branco A.C. José Olimpio da Rocha, Aguia Branca
                                                [Mailson e Robert] 
13/04/2019		15:00			Vitoria F.C. 2 X 0 Estrela do Norte F.C. Salvador Costa, Vitoria
                                                [Rodrigo César e Keverson] 
FINAL
20/04/2019		16:00			Vitoria F.C. X Real Noroeste F.C. Kleber Andrade, Cariacica
27/04/2019		15:00			Real Noroeste F.C. X Vitoria F.C. José Olimpio da Rocha, Aguia Branca

CLASSIFICAÇÃO

Pos	                   Time     	P	J	V	E	D	GP	GC	SG	
1       Real Noroeste    	        19	9	6	1	2	23	11	12 
2       Vitoria 	                17	9	5	2	2	14	9	5
3       Rio Branco F.C. 	        16	9	4	4	1	12	6	6 
4	Rio Branco A.C.	                15	9	4	3	2	16	7	9
5	Serra   	                13	9	4	1	4	14	12	2 
6	Estrela do Norte                11	9	3	2	4	12	10	2 
7       Atlético Itapemirim	        11	9	3	2	4	10	16	-6		  
8	Desportiva Ferroviária    	11	9	2	5	2	10	11	-1		 
9	Tupy	                        7	9	1	4	4	9	12	-3				
10	Castelo  	                2	9	0	2	7	5	31	-26	



About this document

Prepared and maintained by Leonardo Queiroz Ramalho for the Rec.Sport.Soccer StatisticsFoundation and RSSSF Brazil

Author: Leonardo Queiroz Ramalho (consultorialj@gmail.com)
Last updated: 14/04/2019

(C) Copyright Leonardo Queiroz Ramalho, RSSSF and RSSSF Brazil /2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.