Espírito Santo Championship 1995

Participants
EC Alfredo Chaves
EC Aracruz
Castelo FC
AA Colatina
Comercial AC (Alegre)
A Desportiva FVRD (Cariacica)
Estrela do Norte  FC (Cachoeiro do Itapemirim)
Guarapari EC
Linhares EC
Mimosense FC (Mimoso do Sul)
Muniz Freire FC
AA Nova Venécia
Rio Branco AC (Vitória)
Rio Branco FC (Venda Nova do Imigrante)
Rio Pardo FC (Iúna)
AA Santa Tereza
São Mateus FC
Vitória FC

First Phase

First Stage

Round 1
[Mar 4]
Desportiva        4-0  Linhares
[Mar 5]
Santa Tereza      2-2  Vitória
Nova Venécia      1-2  São Mateus
Rio Branco        2-0  Aracruz
Mimosense         0-0  Comercial
Castelo           0-0  Muniz Freire
Rio Pardo         1-0  Alfredo Chaves
Rio Branco/VN     3-2  Estrela do Norte

Round 2
[Mar 11]
Vitória           0-1  Nova Venécia
[Mar 12]
Linhares          0-0  Rio Branco
Aracruz           0-0  Colatina
São Mateus        0-0  Desportiva
Comercial         2-0  Rio Branco/VN
Muniz Freire      2-2  Rio Pardo
Estrela do Norte  3-1  Guarapari
Alfredo Chaves    1-2  Mimosense

Round 3
[Mar 15]
Linhares          4-0  Aracruz
Nova Venécia      2-2  Santa Tereza
Rio Branco        2-1  São Mateus
Colatina          1-3  Vitória
Comercial         1-0  Estrela do Norte
Rio Pardo         1-0  Castelo
Rio Branco/VN     1-1  Alfredo Chaves
Guarapari         0-3  Muniz Freire

Round 4
[Mar 18]
Vitória           1-3  Rio Branco
Estrela do Norte  1-1  Mimosense
[Mar 19]
Aracruz           0-2  Desportiva
Nova Venécia      0-0  Colatina
Santa Tereza      0-5  Linhares
Muniz Freire      1-1  Rio Branco/VN
Rio Pardo         2-1  Guarapari
Castelo           1-0  Comercial

Round 5
[Mar 25]
Desportiva        1-0  Nova Venécia
[Mar 26]
Linhares          2-2  Vitória
Aracruz           1-0  Santa Tereza
Colatina          1-0  São Mateus
Comercial         1-1  Muniz Freire
Estrela do Norte  0-0  Castelo
Mimosense         2-1  Rio Pardo
Guarapari         1-2  Alfredo Chaves

Round 6
[Mar 29]
Vitória           1-0  Aracruz
São Mateus        2-1  Linhares
Santa Tereza      1-3  Rio Branco
Muniz Freire      0-1  Estrela do Norte
Alfredo Chaves    0-0  Comercial
Castelo           2-2  Rio Branco/VN
Guarapari         0-0  Mimosense
[Apr 5]
Colatina          0-1  Desportiva

Round 7
[Apr 1]
Desportiva        2-1  Vitória
Comercial         3-1  Guarapari
[Apr 2]
Linhares          2-1  Colatina
Rio Branco        5-0  Nova Venécia
Santa Tereza      2-2  São Mateus
Rio Branco/VN     0-1  Rio Pardo
Mimosense         1-3  Muniz Freire
Castelo           1-1  Alfredo Chaves

Round 8
[Apr 8]
Desportiva        2-0  Santa Tereza
Colatina          1-0  Rio Branco
Rio Pardo         0-0  Comercial
Alfredo Chaves    4-3  Estrela do Norte
[Apr 9]
Nova Venécia      0-3  Linhares
São Mateus        1-1  Aracruz
Guarapari         2-1  Rio Branco/VN
Mimosense         2-3  Castelo

Round 9
[Apr 13]
Vitória           1-0  São Mateus
Rio Branco        1-1  Desportiva
Santa Tereza      1-0  Colatina
Aracruz           2-1  Nova Venécia
Muniz Freire      0-0  Alfredo Chaves
Castelo           0-1  Guarapari
Rio Branco/VN     1-0  Mimosense
Estrela do Norte  0-0  Rio Pardo

Second Stage

Round 10
[Apr 16]
Linhares          1-1  Desportiva
Aracruz           0-1  Rio Branco
Vitória           2-0  Santa Tereza
São Mateus        1-2  Nova Venécia
Comercial         1-1  Mimosense
Muniz Freire      2-1  Castelo
Alfredo Chaves    2-0  Rio Pardo
Estrela do Norte  2-1  Rio Branco/VN

Round 11
[Apr 20]
Desportiva        0-0  São Mateus
Nova Venécia      1-3  Vitória
Colatina          0-0  Aracruz
Rio Branco/VN     3-1  Comercial
Rio Pardo         1-0  Muniz Freire
Guarapari         1-2  Estrela do Norte
Mimosense         1-0  Alfredo Chaves
[Apr 21]
Rio Branco        0-1  Linhares

Round 12
[Apr 22]
Vitória           1-1  Colatina
[Apr 23]
Aracruz           1-1  Linhares
Santa Tereza      4-1  Nova Venécia
São Mateus        1-0  Rio Branco
Estrela do Norte  2-1  Comercial
Castelo           1-0  Rio Pardo
Alfredo Chaves    3-2  Rio Branco/VN
Muniz Freire      0-2  Guarapari

Round 13
[Apr 29]
Guarapari         1-1  Rio Pardo
[Apr 30]
Comercial         2-1  Castelo
Rio Branco        0-1  Vitória
Colatina          3-1  Nova Venécia
Linhares          1-1  Santa Tereza
Rio Branco/VN     3-0  Muniz Freire
Mimosense         3-2  Estrela do Norte
[May 1]
Desportiva        2-2  Aracruz

Round 14
[May 3]
Vitória           1-0  Linhares
Nova Venécia      2-1  Desportiva
São Mateus        1-1  Colatina
Muniz Freire      4-0  Comercial
Castelo           1-0  Estrela do Norte
Rio Pardo         0-1  Mimosense
Alfredo Chaves    1-0  Guarapari
[May 4]
Santa Tereza      0-0  Aracruz

Round 15
[May 7]
Rio Branco        1-0  Santa Tereza
Desportiva        0-0  Colatina
Aracruz           1-1  Vitória
Linhares          1-0  São Mateus
Estrela do Norte  0-0  Muniz Freire
Comercial         0-2  Alfredo Chaves
Rio Branco/VN     4-0  Castelo
Mimosense         3-0  Guarapari

Round 16
[May 10]
Colatina          0-0  Linhares
Nova Venécia      0-0  Rio Branco
Vitória           0-1  Desportiva
São Mateus        2-0  Santa Tereza
Rio Pardo         0-0  Rio Branco/VN
Muniz Freire      1-0  Mimosense
Alfredo Chaves    3-1  Castelo
[May 11]
Guarapari         0-1  Comercial

Round 17
[May 13]
Rio Branco        1-3  Colatina
Estrela do Norte  0-2  Alfredo Chaves
[May 14]
Linhares          1-0  Nova Venécia
Santa Tereza      1-1  Desportiva
Aracruz           2-1  São Mateus
Comercial         3-1  Rio Pardo
Rio Branco/VN     3-2  Guarapari
Castelo           2-1  Mimosense

Round 18
[May 20]
Alfredo Chaves    0-2  Muniz Freire
Mimosense         2-0  Rio Branco/VN
Rio Pardo         1-0  Estrela do Norte
Guarapari         0-3  Castelo
Desportiva        1-0  Rio Branco
São Mateus        1-0  Vitória
Colatina          3-1  Santa Tereza
Nova Venécia      1-1  Aracruz

Tables

Group A
 1.Desportiva           16  8  7  1  20- 8  31  Qualified
 2.Linhares             16  7  6  3  23-13  27  Qualified
 3.Vitória              16  7  4  5  20-16  25  Qualified
 4.Rio Branco/C         16  7  3  6  19-12  24  Qualified
 5.Colatina             16  5  7  4  15-12  22  Qualified
 6.São Mateus           16  5  5  6  15-15  20  Qualified
----------------------------------------------
 7.Aracruz              16  3  8  5  11-18  17  Relegated
 8.Nova Venécia         16  3  4  9  13-29  13  Relegated
 9.Santa Tereza         16  2  6  8  15-28  12  Relegated

Group B
 1.Alfredo Chaves       16  8  4  4  22-15  28  Qualified
 2.Mimosense            16  7  4  5  20-16  25  Qualified
 3.Muniz Freire         16  6  6  4  19-13  24  Qualified
 4.Rio Pardo            16  6  5  5  12-13  23  Qualified
 5.Comercial            16  6  5  5  16-17  23  Qualified
 6.Rio Branco/VN        16  6  4  6  25-21  22  Qualified
----------------------------------------------
 7.Castelo              16  6  4  6  17-19  22  Relegated
 8.Estrela do Norte     16  5  4  7  18-20  19  Relegated
 9.Guarapari            16  3  2 11  13-28  11  Relegated

Desportiva and Alfredo Chaves earn one bonus point for the 2nd phase for
winning their groups in the 1st phase

Second Phase

First Stage

Round 1
[May 27]
Vitória           1-1  Colatina
[May 28]
Mimosense         3-0  Comercial
Rio Pardo         1-2  Desportiva
São Mateus        1-0  Rio Branco/VN
Muniz Freire      2-0  Rio Branco
Linhares          2-1  Alfredo Chaves

Round 2
[Jun 1]
Vitória           1-0  Mimosense
Comercial         0-4  Desportiva
Colatina          2-1  Rio Pardo
Muniz Freire      3-0  São Mateus
Rio Branco        3-0  Alfredo Chaves
Rio Branco/VN     1-2  Linhares

Round 3
[Jun 3]
Desportiva        3-0  Colatina
[Jun 4]
Comercial         1-0  Vitória
Mimosense         1-1  Rio Pardo
Alfredo Chaves    2-0  Muniz Freire
Rio Branco/VN     2-2  Rio Branco
São Mateus        2-2  Linhares

Round 4
[Jun 10]
Rio Branco        1-1  São Mateus
[Jun 11]
Rio Pardo         0-3  Vitória
Comercial         0-3  Colatina
Mimosense         2-1  Desportiva
Muniz Freire      0-0  Linhares
Alfredo Chaves    1-3  Rio Branco/VN

Round 5
[Jun 15]
Vitória           0-0  Desportiva
Rio Pardo         2-0  Comercial
Colatina          0-0  Mimosense
Rio Branco/VN     1-0  Muniz Freire
Linhares          2-0  Rio Branco
São Mateus        3-2  Alfredo Chaves

Second Stage

Round 6
[Jun 17]
Desportiva        1-1  Rio Pardo
[Jun 18]
Colatina          1-1  Vitória
Comercial         0-2  Mimosense
Rio Branco        1-1  Muniz Freire
Rio Branco/VN     1-1  São Mateus
Alfredo Chaves    1-1  Linhares

Round 7
[Jun 24]
Desportiva        3-0  Comercial
[Jun 25]
Mimosense         0-1  Vitória
Rio Pardo         1-1  Colatina
São Mateus        3-1  Muniz Freire
Alfredo Chaves    1-3  Rio Branco
Linhares          1-3  Rio Branco/VN

Round 8
[Jun 28]
Colatina          0-0  Desportiva
Rio Pardo         0-1  Mimosense
[Jun 29]
Vitória           0-0  Comercial
Muniz Freire      2-0  Alfredo Chaves
Rio Branco        1-0  Rio Branco/VN
Linhares          1-0  São Mateus

Round 9
[Jul 2]
Desportiva        1-0  Mimosense
Vitória           2-0  Rio Pardo
Colatina          3-4  Comercial
Rio Branco        1-1  São Mateus
Rio Branco/VN     4-0  Alfredo Chaves
Linhares          1-0  Muniz Freire

Round 10
[Jul 9]
Desportiva        1-0  Vitória
Comercial         1-0  Rio Pardo
Mimosense         4-0  Colatina
Alfredo Chaves    0-1  São Mateus
Rio Branco        5-3  Linhares
Muniz Freire      1-2  Rio Branco/VN

Tables

Group C
 1.Desportiva           10  6  3  1  16- 4  22  Qualified
 2.Mimosense            10  5  2  3  13- 5  14  Qualified
----------------------------------------------
 3.Vitória              10  4  4  2   9- 4  16
 4.Colatina             10  2  5  3  11-15  11
 5.Comercial            10  3  1  6   6-20  10
 6.Rio Pardo            10  1  3  6   7-14   6

Group D
 1.Linhares             10  5  3  2  15-13  18  Qualified
 2.Rio Branco/VN        10  5  2  3  17-10  17  Qualified
----------------------------------------------
 3.Rio Branco/C         10  4  4  2  17-13  16
 4.Sao Mateus           10  4  4  2  13-12  16
 5.Muniz Freire         10  3  2  5  10-10  11
 6.Alfredo Chaves       10  1  1  8   8-22   5

Semifinals

[Jul 16 and 23]
Rio Branco/VN     3-1   1-2  Desportiva
Mimosense         2-1   0-4  Linhares

Final

[Jul 30 and Aug 6]
Rio Branco/VN     1-1   1-1  Linhares

Linhares are the Espírito Santo champions of 1995 due to better season record


1994

1995 (2nd level)

1996

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 17 Jul 2000

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.