Minas Gerais Cup 1976

Taça Minas Gerais 1976

Participating clubs:

AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte)
ARAGUARI Atlético Clube (Araguari)
ARSENAL Futebol Clube (Frutal)
Associação Atlética CALDENSE (Poços de Caldas)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)
ESAB Esporte Clube (Contagem)
Esporte Clube DEMOCRATA (Governador Valadares)
Esporte Clube 13 DE MAIO (Frutal)
FLUMINENSE Futebol Clube (Araguari)
GUARANI Esporte Clube (Divinópolis)
NACIONAL Atlético Clube (Muriaé)
NACIONAL Futebol Clube (Uberaba)
SETE DE SETEMBRO Futebol Clube (Belo Horizonte)
Sociedade Esportiva GUAXUPÉ (Guaxupé)
SPORT Club de Juiz de Fora (Juiz de Fora)
TUPI Futebol Clube (Juiz de Fora)
UBERABA Sport Club (Uberaba)
UBERLÂNDIA Esporte Clube (Uberlândia)
União Recreativa dos Trabalhadores - URT (Patos de Minas)
UNIÃO TIJUCANA de Esportes (Ituiutaba)
VALERIODOCE Esporte Clube (Itabira)
VILLA NOVA Atlético Clube (Nova Lima)
  
Rules:
- Due to participation in Copa Libertadores, Cruzeiro are byes to
  Taça Minas Gerais' first stage. They'll enter directly in semifinals.
- The best group champion qualifies to Taça Minas Gerais' final match.
- The worst group champion qualifies to semifinal match with Cruzeiro.

First Phase

Group A

Table:                M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Atlético          10 10  0  0  42- 2  20  Finalists
-------------------------------------------
 2.América           10  6  3  1  21- 6  15
 3.ESAB              10  4  5  1  10-10  13
 4.Valeriodoce       10  4  2  4  14- 9  10
 5.Villa Nova        10  4  2  4  12- 9  10
 6.Nacional-M        10  4  2  4   7-13  10
 7.Guarani           10  3  4  3   6-10  10
 8.Tupi              10  3  2  5   8-17   8
 9.Sete de Setembro  10  2  2  6   5-21   6
10.Democrata-GV      10  1  4  5   6-13   6
11.Sport             10  0  2  8   1-21   2

Round 1
[Mar 6]
América           4-0  Sport
 [Aguillar, Éder Aleixo, Zé Ronaldo, João Batista (Own goal)]
Guarani           1-0  Nacional-M
 [Heleno]
Tupi              2-1  Sete de Setembro
 [Fiapo, Carlinhos; Toninho]
Valeriodoce       0-1  Villa Nova
 [Dirceu]
[Mar 7]
Democrata-GV      1-5  Atlético
 [Rôni; Toninho Cerezo (2), Chiquito, Paulo Isidoro, Roberto]
  
Round 2 [Mar 11]
Atlético          5-0  Nacional-M
 [Arlem, Reinaldo (3), Marcelo]
América           2-0  Democrata-GV
 [Éder Aleixo, Vilfredo]
Guarani           0-0  Sete de Setembro
Tupi              1-0  Villa Nova
 [Fiapo]
Valeriodoce       0-1  ESAB
 [Evaldo]

Round 3 [Mar 14]
Tupi              0-3  Atlético
 [Reinaldo (2), Toninho Cerezo]          
Guarani           0-0  América           
Nacional-M        0-2  Democrata-GV
 [Guilherme, Rôni]
Villa Nova        1-1  ESAB
 [Dirceu; Ademir Pereira]
Sport             0-1  Sete de Setembro
 [Samaroni]
  
Round 4
[Mar 17]
Atlético          6-1  Sete de Setembro
 [Marco Aurélio (Own goal), Roberto (2), Campos, Reinaldo, Marinho; Vantuir (Own goal)]
América           3-0  Nacional-M
 [Edinho, Marcão, Vilfredo]
Guarani           0-0  Democrata-GV
Sport             0-2  Valeriodoce
 [Maneca; Jorge Nobre]
[May 5]
Tupi              0-2  ESAB
 [Helinho; Juarez]

Round 5 [Mar 21]
Atlético          3-1  Valeriodoce
 [Tim (Own goal), Marcelo, Danival; Mundinho]
Tupi              0-2  América 
 [Zé Ronaldo, Edinho]          
Democrata-GV      1-2  Sete de Setembro
 [Reinaldo; Dico, Zé Antônio]
Villa Nova        4-0  Sport
 [Nini, Jurandí (2), Dirceu]
ESAB              1-1  Nacional-M
 [Evaldo; Nazareno]

Round 6 [Mar 25]
Villa Nova        0-2  Atlético  
 [Marcelo, Reinaldo]        
América           6-0  Sete de Setembro
 [Adelmo (2), Vilfredo, Aguillar, Marco Aurélio (Own goal),Éder Aleixo]
Guarani           1-2  ESAB
 [Puxa; Evaldo, Juarez]
Tupi              3-0  Sport
 [Carlinhos, Fiapo (2)]
Nacional-M        1-0  Valeriodoce
 [Guilherme]

Round 7 [Mar 28]
Guarani           0-5  Atlético  
 [Reinaldo (2), Toninho Cerezo, Campos, Getúlio]        
Valeriodoce       6-0  Tupi
 [Marcio (Own goal), Maneca (2), Valdeci, Rogério (2)]
Democrata-GV      0-1  Villa Nova
 [Marquinhos]
Nacional-M        1-0  Sete de Setembro
 [Guilherme]
Sport             1-1  ESAB
 [Lema; João Batista (Own goal)]

Round 8 [Mar 31]
Atlético          5-0  ESAB
 [Reinaldo (3), Danival, Marcelo]
América           2-0  Villa Nova
 [Marcão, Aguillar]
Guarani           1-0  Sport
 [Quentão]
Tupi              1-1  Democrata-GV
 [Venâncio; Reinaldo]
Valeriodoce       0-0  Sete de Setembro

Round 9 [Apr 4]
América           2-2  Valeriodoce
 [Aguillar (2); Maneca, Mundinho]
Guarani           1-0  Tupi
 [Acesita]
Democrata-GV      0-0  Sport
Nacional-M        2-0  Villa Nova
 [Gabriel (2)]
ESAB              1-0  Sete de Setembro
 [Santos (Own goal)]

Round 10 [Apr 8]
Atlético          4-0  Sport
 [Marcelo, Danival (2), Paulinho]
ESAB              0-0  América           
Guarani           1-1  Villa Nova
 [Marquinhos; Marquinhos]
Tupi              1-1  Nacional-M
 [Luís Carlos; Osvaldo]
Valeriodoce       1-0  Democrata-GV
 [Jorge Nobre]

Round 11 [Apr 11]
Atlético          4-0  América
 [Getúlio, Paulinho, Reinaldo (2)]           
Democrata-GV      1-1  ESAB
 [Marcio (Own goal); Juarez]
Sport             0-1  Nacional-M
 [Marcio Heleno]
Valeriodoce       2-1  Guarani
 [Rogério (2); Acesita]
Villa Nova        4-0  Sete de Setembro
 [Falcão, Claudinho, Dé, China]


Table:                M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Atlético          10 10  0  0  42- 2  20  Finalists
-------------------------------------------
 2.América           10  6  3  1  21- 6  15
 3.ESAB              10  4  5  1  10-10  13
 4.Valeriodoce       10  4  2  4  14- 9  10
 5.Villa Nova        10  4  2  4  12- 9  10
 6.Nacional-M        10  4  2  4   7-13  10
 7.Guarani           10  3  4  3   6-10  10
 8.Tupi              10  3  2  5   8-17   8
 9.Sete de Setembro  10  2  2  6   5-21   6
10.Democrata-GV      10  1  4  5   6-13   6
11.Sport             10  0  2  8   1-21   2

Group B

Table:              M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Uberaba         10  9  0  1  30- 8  18  Semifinalists
-----------------------------------------
 2.Caldense        10  6  3  1  17- 2  15
 3.Uberlândia      10  4  4  2  19-11  12
 4.Guaxupé         10  4  4  2  13-10  12
 5.Nacional-U      10  4  3  3  15-12  11
 6.13 de Maio      10  3  4  3   8- 9  10
 7.URT             10  2  4  4   8-14   8
 8.Arsenal         10  2  3  5   9-21   7
 9.Araguari        10  2  3  5   8-20   7
10.União Tijucana  10  3  0  7  13-21   6
11.Fluminense      10  0  4  6   4-16   4

Round 1 [Mar 6]
Arsenal           1-2  Nacional-U
 [Roberto; Vandinho (2)]
Uberlândia        1-1  13 de Maio
 [Da Silva; Melado]
Uberaba           5-0  Guaxupé
 [Naim (2), Vicente, Henrique (2)]
Fluminense        1-2  União Tijucana
 [Gil; Andes, Robson]
Caldense          2-0  URT
 [Augusto (2)]

Round 2 [Mar 11]
URT               2-1  Uberaba
 [Bico (2); Henrique]
Nacional-U        1-1  Guaxupé
 [Jairo; Fernando]
Uberlândia        5-0  Arsenal
 [Ziza (3), Nunes (2)]
13 de Maio        1-0  Fluminense
 [Marcão]
Araguari          3-2  União Tijucana
 [Quinzito, Alcir, José; Zinho, Andes]

Round 3
[Mar 14]
Arsenal           2-4  Uberaba
 [Dico, Valdeci; Gilberto, Vicente (2), Henrique]
União Tijucana    1-2  Uberlândia
 [Zinho; Edmar, Ziza]        
Fluminense        0-0  Araguari
[Apr 14]
Guaxupé           0-0  Caldense
Nacional-U        3-1  13 de Maio
 [Enéias (2), Aírton; Marcão]

Round 4 [Mar 17]
Caldense          2-0  Nacional-U
 [Aílton, Jeremias]
Uberlândia        4-1  URT
 [Eurípedes, Julio César, Nenzinho, Noé; Caiaba]
Fluminense        0-1  Guaxupé
 [Fernando]           
Arsenal           1-0  Araguari
 [valdeci]
13 de Maio        1-0  União Tijucana
 [Pintinho]

Round 5 [Mar 20]
URT               1-1  Arsenal
 [Cido; Jorge Luís]
13 de Maio        0-0  Caldense
Nacional-U        5-1  Araguari
 [Aílton (3), Jairo, Adilson; Paulo Faria]
Uberlândia        1-1  Fluminense
 [Ziza; Gil]
União Tijucana    2-3  Uberaba
 [Robson, Maurinho; Naim, Toninho, Vicente]

Round 6 [Mar 25]
Uberaba           5-2  Uberlândia 
 [Henrique (2), Vicente, Toninho Campos, Laércio; Noé, Da Silva]       
Fluminense        0-2  Caldense
 [Aílton, Marcio]
URT               1-1  Araguari
 [Jusmani (Own goal), Mirinho]
Guaxupé           3-0  União Tijucana
 [Ademir, Nilton, Fernando]
13 de Maio        0-0  Arsenal

Round 7
[Mar 27]
Uberlândia        3-0  Nacional-U
 [Dick, Noé (2)]
[Mar 28]
Guaxupé           1-1  13 de Maio
 [Ademir, Reinaldo]
União Tijucana    1-0  URT
 [Zinho]
Araguari          0-2  Caldense
 [Buzuca, Aílton]
Uberaba           5-0  Fluminense
 [Naim (2), Toninho Campos, Vicente, Henrique]

Round 8 [Mar 31]
Nacional-U        1-1  Fluminense
 [Aílton; Luisinho]
Araguari          0-3  Uberaba
 [Henrique (2), Vicente]
Caldense          4-1  União Tijucana
 [Zé Luís, jeremias (2), Aílton; Muarez]
URT               1-3  13 de Maio
 [Valtinho; Ademir, Paulimho, Toninho]
Arsenal           1-1  Guaxupé  
 [Camilo; Caixa]         

Round 9 [Apr 4]
União Tijucana    3-1  Arsenal
 [Muarez (3); Dico]
Guaxupé           5-1  Araguari
 [Quincas (2), Vander (2), Ademir; Milton]
Fluminense        1-1  URT
 [Vandão; Bico (Own goal)]
Caldense          0-0  Uberlândia        
Uberaba           1-0  Nacional-U
 [Toninho Campos]

Round 10 [Apr 8]
Araguari          1-1  Uberlândia
 [Dick (Own goal); Edmar]        
Nacional-U        3-1  União Tijucana
 [Aílton (3); Zinho]
13 de Maio        0-2  Uberaba
 [Henrique, Naim]
Caldense          5-0  Arsenal
 [Aílton (2), Zé Luís (3)]
URT               1-0  Guaxupé
 [Caiaba]           

Round 11 [Apr 11]
Araguari          1-0  13 de Maio
 [Nenzinho]
Arsenal           2-0  Fluminense
 [Da Silva, Valdeci]
Guaxupé           1-0  Uberlândia 
 [Lete]       
URT               0-0  Nacional-U
Uberaba           1-0  Caldense
 [Soares]

Table:              M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Uberaba         10  9  0  1  30- 8  18  Semifinalists
-----------------------------------------
 2.Caldense        10  6  3  1  17- 2  15
 3.Uberlândia      10  4  4  2  19-11  12
 4.Guaxupé         10  4  4  2  13-10  12
 5.Nacional-U      10  4  3  3  15-12  11
 6.13 de Maio      10  3  4  3   8- 9  10
 7.URT             10  2  4  4   8-14   8
 8.Arsenal         10  2  3  5   9-21   7
 9.Araguari        10  2  3  5   8-20   7
10.União Tijucana  10  3  0  7  13-21   6
11.Fluminense      10  0  4  6   4-16   4


Semifinal

[Apr 18]
Uberaba           2-4  Cruzeiro
 [Henrique, Morais (Own goal); Jairzinho, Roberto Batata, valdo, Nelinho]

Final

[Apr 25]
Atlético 	  2-1  Cruzeiro			[Att: 101.404]
 [Cafuringa 29’, Toninho Cerezo 98’(e.t.); Palhinha 58’]

CAM: Zolini; Getúlio, Márcio, Vantuir, Flávio; Toninho Cerezo, Danival (João Alfredo), Campos;
Cafuringa, Reinaldo, Paulinho (Paulo Isidoro) - Coach: Barbatana.
CEC: Raul; Nelinho, Morais, Osires, Mariano; Piazza, Eduardo, Palhinha; Roberto Batata,
Jairzinho, Joãozinho - Coach: Zezé Moreira.

* Atlético are 1976 Minas Gerais Cup champions *
** Topscorer: Reinaldo (Atlético), 15 goals **

1975

1977


About this document

Prepared and maintained by Claudio Freati for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Claudio Freati (claudiofreati@yahoo.com.br)
Last updated: 12 Apr 2014

(C) Copyright Claudio Freati, RSSSF and RSSSF Brazil 2012-2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.