Brazil 1986 Championship - Copa Brasil


PARTICIPANTS 

Groups A/B/C/D (First Level)

Defending Champions (1)
Coritiba FC (Curitiba-PR)

1985 Taça de Ouro Runner-up (1)
Bangu Atlético Clube (Rio de Janeiro)

Teams selected by record on 1985 state championship (22)
Alecrim FC (Natal-RN)                  
Atlético C Goianiense (Goiânia-GO)    
Clube Atlético Mineiro (Belo Horizonte-MG)
C Atlético Paranaense (Curitiba-PR)   
Botafogo FC (João Pessoa-PB) 
Centro Sportivo Alagoano (Maceió-AL)   
EC Comercial (Campo Grande-MS)         
Fortaleza EC (CE)
Fluminense FC (Rio de Janeiro-RJ)
Grêmio FBPA (Porto Alegre-RS)
Joinville EC (SC)
Nacional FC (Manaus-AM)
Clube Náutico Capibaribe (Recife-PE)
CE Operário Varzea-grandense (Várzea Grande-MT)
Paysandu SC (Belém-PA)
Piauí EC (Teresina-PI)
Rio Branco AC (Cariacica-ES)
Sampaio Corrêa FC (São Luís-MA)
São Paulo FC (SP)
CS Sergipe (Aracaju-SE)
Sobradinho EC (Brasília-DF)
EC Vitória (Salvador-BA)

Teams chosen by record on CBF's historical ranking (19)
América FC (Rio de Janeiro-RJ)
EC Bahia (Salvador-BA)
Botafogo FR (Rio de Janeiro-RJ)
Ceará SC (Fortaleza-CE)               
SC Corinthians Paulista (São Paulo-SP)
Cruzeiro EC (Belo Horizonte-MG)
CR Flamengo (Rio de Janeiro-RJ)
EC Goiás (Goiânia-GO)
Guarani FC (Campinas-SP)
SC Internacional (Porto Alegre-RS)
Operário FC (Campo Grande-MS)
SE Palmeiras (São Paulo-SP)
AA Ponte Preta (Campinas-SP)
A Portuguesa de Desportos (São Paulo-SP)
Clube do Remo (Belém-PA)
Santa Cruz FC (Recife-PE)
Santos FC (SP)
Sport Clube do Recife (PE)
CR Vasco da Gama (Rio de Janeiro-RJ)

Team qualified from 1985 Taça de Prata (2nd level) (1)
Tuna Luso Brasileira (Belém-PA)


First Phase

According to the original rules of the championship, the top-6 from each group
of Second Phase would be qualified to 1987 First Level.

Chave 1 - Main Tournament (First Level)

Group A

Participants
Bangu AC (Rio de Janeiro-RJ)           Clube do Remo (Belém-PA)
Ceará SC (Fortaleza-CE)                Sampaio Corrêa FC (São Luís-MA)
Coritiba FC (Curitiba-PR)              São Paulo FC (SP)
Fluminense FC (Rio de Janeiro-RJ)      Sobradinho EC (Brasília-DF)
SC Internacional (Porto Alegre-RS)     Sport Clube do Recife (PE)
Operário FC (Campo Grande-MS)

Round 1
[Aug 30]
Coritiba          0-1  São Paulo
  [Careca]
[Aug 31]
Remo              1-1  Ceará
  [Dadinho; Rubens Feijão]
Bangu             0-1  Fluminense-RJ
  [Valbert]
Sampaio Corrêa    1-2  Sport
  [Edinho; Luís Carlos (2)]
Sobradinho        0-1  Internacional-RS
  [Marcelo]

Round 2
[Sep 2]
Coritiba          1-0  Internacional-RS
  [Anselmo]
Fluminense-RJ     1-0  Operário-MS
  [Édson Souza]
Remo              0-0  Sport
Sampaio Corrêa    0-3  Ceará
  [Biluca (own goal), Petróleo, Rubens Feijão]
Sobradinho        1-1  São Paulo
  [Tonzé; Zé Teodoro]
  
Round 3
[Sep 6]
Sport             1-0  Coritiba
  [Betão]
[Sep 7]
Internacional-RS  2-0  Fluminense-RJ
  [Pinga, Sabará]
São Paulo         1-1  Bangu
  [Zé Teodoro; João Cláudio]
Operário-MS       0-1  Sampaio Corrêa
  [Marco Antônio]
Ceará             1-2  Sobradinho
  [Lira; Filó, Tôni]
  
Round 4
[Sep 10]
Sport             1-0  Sobradinho
  [Betão]
Ceará             1-0  Coritiba
  [Rubens Feijão]
Fluminense-RJ     0-0  Sampaio Corrêa
Internacional-RS  1-1  Bangu
  [Marquinhos; Jacimar]
[Sep 11]
Operário-MS       2-1  Remo
  [Guina, Cido; Toninho Silva]
  
Round 5
[Sep 13]
Fluminense-RJ     1-0  Coritiba
  [Ricardo Gomes]
[Sep 14]
São Paulo         4-0  Ceará
  [Careca (2), Manu, Bernardo]
Sport             0-0  Internacional-RS
Sobradinho        1-0  Remo
  [Tôni]
Bangu             2-0  Operário-MS
  [Nando, Neto]

Round 6
[Sep 17]
Bangu             3-0  Sobradinho
  [Marinho (2), Ado]
Internacional-RS  1-1  Ceará
  [Balalo; Petróleo]
Coritiba          0-0  Sampaio Corrêa
[Sep 18]
Remo              1-1  Fluminense-RJ
  [Pagani; Valbert]
[Sep 30]
Operário-MS       1-2  São Paulo
  [Fernando Roberto; Careca, Müller]
  
Round 7
[Sep 21]
São Paulo         0-0  Internacional-RS
Sobradinho        0-1  Fluminense-RJ
  [Alberto]
Coritiba          1-1  Remo
  [Lela; Camargo]
Sampaio Corrêa    0-0  Bangu
Sport             4-1  Operário-MS
  [Gassem, Mílton Cruz, Betão, Cléo; Guina]
  
Round 8
[Sep 24]
Ceará             0-0  Operário-MS
Bangu             1-0  Coritiba
  [Nando]
Internacional-RS  3-1  Remo
  [Balalo, Marcelo, Tita; Camargo]
São Paulo         4-0  Sampaio Corrêa
  [Darío Pereyra, Careca, Zé Teodoro, Oscar]
[Sep 25]
Fluminense-RJ     0-1  Sport
  [Luís Carlos]
  
Round 9
[Sep 28]
Fluminense-RJ     2-3  São Paulo
  [Washington, Ricardo Gomes; Careca, Pita, Müller]
Sampaio Corrêa    0-2  Internacional-RS
  [Carlinhos, Luís Fernando Flores]
Remo              2-2  Bangu
  [Dadinho (2); Ricardo (2)]
Ceará             0-0  Sport
[Oct 7]
Operário-MS       2-1  Sobradinho
  [Guina (2); Filó]

Round 10
[Oct 1]
Sport             0-1  Bangu
  [Jacimar]
Ceará             0-2  Fluminense-RJ
  [Ricardo Gomes, Alberto]
Sobradinho        2-1  Sampaio Corrêa
  [Tobias, Filó; Santana]
[Oct 2]
Remo              0-2  São Paulo
  [Careca (2)]
Operário-MS       2-0  Coritiba
  [Fernando Roberto, Gilsinho]

Round 11
[Oct 5]
São Paulo         3-2  Sport
  [Careca, Silas, Müller; Edel, Adílson]
Bangu             0-1  Ceará
  [Rubens Feijão]
Internacional-RS  3-1  Operário-MS
  [Tita, Carlinhos, Marcelo; Guina]
Coritiba          1-1  Sobradinho
  [Índio; Filó]
Sampaio Corrêa    2-2  Remo
  [Mateus, Gil Lima; Toninho Silva, Jair]
  
Table
 1-São Paulo         10  7  3  0  21- 7  17  Qualified
 2-Internacional-RS  10  5  4  1  13- 5  14  Qualified
 3-Sport             10  5  3  2  11- 6  13  Qualified
 4-Fluminense-RJ     10  5  2  3   9- 7  12  Qualified
 5-Bangu             10  4  4  2  11- 6  12  Qualified
 6-Ceará             10  3  4  3   8-10  10  Qualified
 7-Sobradinho        10  3  2  5   8-12   8  Qualified
-------------------------------------------
 8-Operário-MS       10  3  1  6   9-15   7
 9-Sampaio Corrêa    10  1  4  5   5-15   6
10-Remo              10  0  6  4   9-15   6
11-Coritiba          10  1  3  6   3- 9   5

Group B

Participants
América FC (Rio de Janeiro-RJ)         Goiás EC (Goiânia-GO)
C Atlético Paranaense (Curitiba-PR)    Joinville EC (SC)
Botafogo FC (João Pessoa-PB)           Paysandu SC (Belém-PA)
SC Corinthians Paulista (São Paulo-SP) AA Ponte Preta (Campinas-SP)
CR Flamengo (Rio de Janeiro-RJ)        CS Sergipe (Aracaju-SE)
Grêmio FBPA (Porto Alegre-RS)

Round 1
[Aug 31]
Corinthians       3-0  Goiás
  [Wílson Mano, Cristóvão, Jacenir]
Joinville         2-0  Atlético-PR
  [Alfinete, João Carlos Maringá]
Botafogo-PB       0-1  América-RJ
  [Luisinho]
Sergipe           0-4  Ponte Preta
  [Chicão (3), Raí]
[Sep 2]
Flamengo          4-1  Paysandu
  [Mozer (2), Júlio César, Aldair; Marcos Nogueira]
  
Round 2
[Sep 2]
Grêmio            2-1  Atlético-PR
  [Renato Gaúcho, Osvaldo; Agnaldo]
Botafogo-PB       1-4  Ponte Preta
  [Carioca; Chicão (3), Aluísio (own goal)]
Sergipe           1-0  América-RJ
  [Amadeu]
[Sep 4]
Corinthians       1-0  Paysandu
  [Cacau]
Flamengo          0-0  Goiás

Round 3
[Sep 7]
América-RJ        0-2  Flamengo
  [Zinho, Bebeto]
Atlético-PR       0-0  Botafogo-PB       
Goiás             0-0  Joinville
Paysandu          1-0  Grêmio
  [Miguelzinho]
Ponte Preta       1-1  Corinthians
  [Valdir; Casagrande]

Round 4
[Sep 10]
Goiás             1-1  Grêmio
  [Albeneir; Osvaldo]
[Sep 11]
Ponte Preta       0-1  Flamengo
  [Vinícius]
América-RJ        0-0  Corinthians
Paysandu          1-1  Joinville
  [Ricardo; Cláudio José]
Atlético-PR       1-0  Sergipe
  [Gílson Bonfim]

Round 5
[Sep 14]
Corinthians       6-0  Sergipe
  [Casagrande (3), Biro-Biro, Cristóvão, Cacau]
Grêmio            0-0  Flamengo
Goiás             0-0  Atlético-PR
Botafogo-PB       3-2  Joinville
  [Carlos Roberto (2), Roberto; Nardela, Cláudio José]
Ponte Preta       1-0  Paysandu
  [Wladimir]

Round 6
[Sep 17]
Flamengo          1-0  Sergipe
  [Gilmar]
Paysandu          0-1  América-RJ
  [Ramón]
[Sep 18]
Grêmio            5-2  Botafogo-PB       
  [Lima (3), Valdo, Osvaldo; Carlos Roberto (2)]
Atlético-PR       4-0  Ponte Preta
  [Mauro Madureira, Agnaldo, Roberto, Joãozinho]
Joinville         1-0  Corinthians
  [Paulo Egídio]

Round 7
[Sep 21]
América-RJ        3-1  Ponte Preta
  [Luisinho (2), Renato; Mário Luís]
Flamengo          2-3  Corinthians
  [Kita (2); Cristóvão, Edmar, Biro-Biro]
Grêmio            5-1  Joinville
  [Valdo (2), Lima, Renato Gaúcho, Osvaldo; Geraldo Touro]
Paysandu          1-2  Goiás
  [Patrulheiro; Zezinho, Alex (own goal)]
[Sep 22]
Sergipe           1-0  Botafogo-PB       
  [Amadeu]

Round 8
[Sep 24]
América-RJ        0-0  Atlético-PR
Botafogo-PB       0-1  Corinthians
  [Edmar]
Joinville         1-2  Flamengo
  [Mirandinha; Kita, Jorginho]
[Sep 25]
Ponte Preta       1-0  Goiás
  [Zé Carlos]
Sergipe           0-0  Grêmio

Round 9
[Sep 28]
Atlético-PR       4-0  Paysandu
  [Bruno, Barbosa, Roberto, Agnaldo]
Goiás             3-2  América-RJ
  [Zezinho, Vavá, Jorge Carballo; Luisinho, Ramón]
Corinthians       1-2  Grêmio
  [Edmar; Lima, Osvaldo]
Flamengo          2-0  Botafogo-PB       
  [Gilmar, Kita]
[Sep 29]
Joinville         awd  Sergipe            [victory awarded to Joinville after Segipe's
  [Mirandinha; Nininho]                    player been caught in doping probe, orignally
                                           1-1]
Round 10
[Oct 1]
Corinthians       0-0  Atlético-PR
Grêmio            0-2  Ponte Preta
  [Wladimir, Chicão]
Joinville         4-1  América-RJ
  [João Carlos Maringá (2), Mirandinha, Paulo Egídio; Luisinho]
Botafogo-PB       1-0  Goiás
  [Carlos Roberto]
[Oct 3]
Sergipe           2-1  Paysandu
  [Amadeu, Carlinhos; Arnaldo]

Round 11
[Oct 5]
América-RJ        2-0  Grêmio
  [Benê, Luisinho]
Atlético-PR       2-1  Flamengo
  [Agnaldo, Barbosa; Zinho]
Goiás             2-0  Sergipe
  [Joãozinho Paulista (2)]
Ponte Preta       4-1  Joinville
  [Chicão (2), Luís Fernando Paulista (2); João Carlos Maringá]
[Oct 8]
Botafogo-PB       2-0  Paysandu
  [Carlos Roberto (2)]
  
Table
 1-Flamengo          10  6  2  2  15- 7  14  Qualified
 2-Ponte Preta       10  6  1  3  18-11  13  Qualified
 3-Corinthians       10  5  3  2  16- 6  13  Qualified
 4-Atlético-PR       10  4  4  2  12- 5  12  Qualified
 5-Grêmio            10  4  3  3  15-11  11  Qualified
 6-América-RJ        10  4  2  4  10-11  10  Qualified
 7-Joinville         10  4  2  4  14-17  10  Qualified
 8-Goiás             10  3  4  3   8- 9  10  Qualified
-------------------------------------------
 9-Botafogo-PB       10  3  1  6   9-16   7
10-Sergipe           10  3  1  6   5-16   7
11-Paysandu          10  1  1  8   5-18   3

Group C

Participants
Atlético C Goianiense (Goiânia-GO)     Piauí EC (Teresina-PI)
EC Bahia (Salvador-BA)                 Rio Branco AC (Cariacica-ES)
Cruzeiro EC (Belo Horizonte-MG)        Santos FC (SP)
Guarani FC (Campinas-SP)               Tuna Luso Brasileira (Belém-PA)
C Náutico Capibaribe (Recife-PE)       CR Vasco da Gama (Rio de Janeiro-RJ)
CE Operário Varzeograndense (Várzea Grande-MT)

Round 1
[Aug 31]
Atlético-GO       2-1  Piauí
  [William, Palhinha; Sima]
Bahia             4-0  Rio Branco
  [Bobô (2), Cláudio Adão (2)]
Guarani           1-0  Cruzeiro
  [João Paulo]
Náutico           1-0  Vasco da Gama
  [Moreno]
Operário-MT       2-1  Tuna Luso
  [Jota Maria (2); Clóvis]

Round 2
[Sep 2]
Atlético-GO       1-0  Tuna Luso
  [Olair]
Náutico           0-1  Rio Branco
  [Jones]
Operário-MT       0-0  Piauí
Cruzeiro          2-3  Santos
  [Édson, Geraldão; Serginho Dourado, Gérson, Ribamar]
[Sep 4]
Vasco da Gama     0-1  Bahia
  [Sandro]

Round 3
[Sep 6]
Tuna Luso         3-1  Náutico
  [Clóvis (3); Rolério]
[Sep 7]
Cruzeiro          2-0  Atlético-GO
  [Geraldão, Hamílton]
Piauí             1-3  Bahia
  [Sima; Cláudio Adão (2), Bobô]
Rio Branco        0-0  Santos
Vasco da Gama     0-1  Guarani
  [Tite]

Round 4
[Sep 10]
Tuna Luso         0-3  Bahia
  [Cláudio Adão (2), Paulo Martins]
Rio Branco        0-0  Guarani
Piauí             1-0  Náutico
  [Galloti]
[Sep 11]
Santos            0-0  Vasco da Gama
Operário-MT       0-2  Cruzeiro
  [Édson, Eduardo]

Round 5
[Sep 13]
Atlético-GO       1-0  Guarani
  [Osmarzinho]
[Sep 14]
Bahia             3-0  Santos
  [Sandro (2), Cláudio Adão]
Vasco da Gama     0-0  Cruzeiro
Tuna Luso         0-0  Rio Branco
Náutico           3-1  Operário-MT
  [Baiano (2), Rolério; Genílson]

Round 6
[Sep 17]
Bahia             2-1  Operário-MT
  [Bobô (2); Serginho]
Atlético-GO       0-1  Santos
  [Ribamar]
Rio Branco        4-0  Piauí
  [Mazolinha (2), Nenê, Jones]
Guarani           1-0  Náutico
  [Evair]
Cruzeiro          3-1  Tuna Luso
  [Gerladão (2), Eduardo; Clóvis]

Round 7
[Sep 21]
Bahia             1-0  Náutico
  [Bobô]
Santos            0-1  Guarani
  [Gílson Jader]
Rio Branco        1-0  Vasco da Gama
  [Márcio Fernandes]
[Sep 30]
Operário-MT       0-3  Atlético-GO
  [Palhinha (2), Dinei]
[Oct 9]
Piauí             1-2  Tuna Luso
  [Vítor; Jango, Clóvis]

Round 8
[Sep 24]
Guarani           1-1  Bahia
  [Barbiéri; Sandro]
Náutico           1-0  Atlético-GO
  [Alfredo Santos]
Piauí             0-3  Cruzeiro
  [Hamílton (2), Geraldão]
Tuna Luso         0-3  Vasco da Gama
  [Gersinho, Mazinho, Geovani]
[Sep 25]
Santos            3-0  Operário-MT
  [Serginho, Jussiê, Dino]

Round 9
[Sep 27]
Bahia             1-1  Atlético-GO
  [Bobô; William]
Cruzeiro          0-0  Rio Branco
[Sep 28]
Guarani           2-0  Operário-MT
  [Evair, Chiquinho Carioca]
Santos            5-0  Náutico
  [Dino (4), Dunga]
[Oct 7]
Vasco da Gama     2-0  Piauí
  [Fernando, Gersinho]

Round 10
[Oct 2]
Atlético-GO       0-0  Vasco da Gama
Guarani           8-2  Piauí
  [Evair (3), Chiquinho Carioca (2), Barbiéri, Gílson Jáder, João Paulo; Chicão, Sima]
Operário-MT       0-2  Rio Branco
  [Jones, Édson Carioca]
Santos            2-0  Tuna Luso
  [Juninho, Dino]
Náutico           1-0  Cruzeiro
  [Fernando]

Round 11
[Oct 5]
Cruzeiro          0-0  Bahia
Piauí             0-2  Santos
  [Dino (2)]
Rio Branco        2-1  Atlético-GO
  [Marçal (own goal), Jones; Marçal]
Tuna Luso         1-4  Guarani
  [Queirós; Evair (2), Chiquinho Carioca, Gílson Jáder]
Vasco da Gama     6-0  Operário-MT
  [Roberto Dinamite (3), Gersinho, Mauricinho, Romário]

Table
 1-Bahia             10  7  3  0  19- 4  17  Qualified
 2-Guarani           10  7  2  1  19- 5  16  Qualified
 3-Santos            10  6  2  2  16- 6  14  Qualified
 4-Rio Branco-ES     10  5  4  1  10- 5  14  Qualified
 5-Cruzeiro          10  4  3  3  12- 6  11  Qualified
 6-Atlético-GO       10  4  2  4   9- 8  10  Qualified
 7-Vasco da Gama     10  3  3  4  11- 4   9  Qualified
 8-Náutico           10  4  0  6   7-13   8  Qualified
-------------------------------------------
 9-Tuna Luso         10  2  1  7   8-20   5
10-Piauí             10  1  1  8   6-26   3
11-Operário-MT       10  1  1  8   4-24   3

Group D

Participants
Alecrim FC (Natal-RN)                  Nacional FC (Manaus-AM)
C Atlético Mineiro (Belo Horizonte-MG) SE Palmeiras (São Paulo-SP)
Botafogo FR (Rio de Janeiro-RJ)        A Portuguesa de Desportos (São Paulo-SP)
EC Comercial (Campo Grande-MS)         Santa Cruz FC (Recife-PE)
Centro Sportivo Alagoano (Maceió-AL)   EC Vitória (Salvador-BA)
Fortaleza EC (CE)

Round 1
[Aug 31]
Atlético-MG       1-1  Santa Cruz
  [Nunes; Marlon]
Comercial         1-1  Botafogo-RJ
  [Carlão; Luisinho]
Fortaleza         0-0  CSA
Nacional          1-0  Alecrim
  [Cláudio Barbosa]
Portuguesa        2-0  Vitória
  [Hélder, Toninho]

Round 2
[Sep 2]
Fortaleza         2-0  Alecrim
  [Assis Paraíba, Luisinho]
[Sep 4]
Portuguesa        1-1  Santa Cruz
  [Toninho; Zé do Carmo]
Vitória           0-0  Atlético-MG
Nacional          0-0  CSA
[Sep 30]
Palmeiras         2-0  Botafogo-RJ
  [Mirandinha (2)]

Round 3
[Sep 6]
Botafogo-RJ       2-0  Fortaleza
  [Alemão, Berg]
[Sep 7]
Alecrim           2-2  Portuguesa
  [Sousa, Odilon; Hélder (2)]
CSA               0-2  Atlético-MG
  [Éverton, Renato]
Santa Cruz        2-1  Palmeiras
  [Rômel, Zé do Carmo; Edu Manga]
Vitória           2-0  Comercial
  [Alexandre, Adílson]

Round 4
[Sep 10]
CSA               4-0  Portuguesa
  [Nívio, Borges, Carlinhos Paulista, Carlinhos Marechal]
Alecrim           1-2  Atlético-MG
  [Chiquinho; Renato, Saraiva (own goal)]
Palmeiras         2-2  Vitória
  [Mirandinha (2); Adílson, Ataíde]
Botafogo-RJ       0-0  Nacional
[Sep 11]
Santa Cruz        0-0  Comercial

Round 5
[Sep 13]
Vitória           0-0  Botafogo-RJ
[Sep 14]
Atlético-MG       1-0  Palmeiras
  [Nunes]
Portuguesa        2-1  Nacional
  [Hélder (2); Cláudio Barbosa]
Fortaleza         0-1  Comercial
  [Wílson Carrasco]
Alecrim           1-0  Santa Cruz
  [Sousa]

Round 6
[Sep 17]
Palmeiras         6-0  Fortaleza
  [Mirandinha (3), Jorginho (2), Lino]
Santa Cruz        2-0  CSA
  [Lóti, Jacozinho]
Atlético-MG       0-0  Nacional
[Sep 18]
Botafogo-RJ       2-1  Alecrim
  [Fernando Macaé, Alemão; Saraiva]
[Sep 30]
Comercial         1-1  Portuguesa
  [Tim; Hélder]

Round 7
[Sep 20]
Santa Cruz        1-3  Vitória
  [Jacozinho; Hêider, Ademir, Bira]
[Sep 21]
CSA               2-1  Alecrim
  [Nívio, Mário Tilico; Sousa]
Atlético-MG       2-1  Portuguesa
  [Albéris (own goal), Sérgio Araújo; Toninho]
Nacional          0-1  Fortaleza
  [Frank]
Palmeiras         4-2  Comercial
  [Mirandinha (2), Gérson Caçapa, Éder; Carlão, Evandro]

Round 8
[Sep 24]
Alecrim           1-1  Vitória
  [Emanuel; Bira]
CSA               1-1  Botafogo-RJ
  [André; Fernando Macaé]
Nacional          2-1  Palmeiras
  [Luisinho, Jorginho; Denys]
[Sep 25]
Fortaleza         0-1  Portuguesa
  [Hélder]
Comercial         1-2  Atlético-MG
  [Carlão; Éverton, Sérgio Araújo]

Round 9
[Sep 28]
Atlético-MG       4-0  Fortaleza
  [Elzo, Éverton, Nunes, Nelinho]
Portuguesa        0-0  Palmeiras
Vitória           0-0  CSA
[Oct 7]
Botafogo-RJ       2-0  Santa Cruz
  [Silvinho, Jorge (own goal)]
Comercial         2-1  Nacional
  [Zé Carlos, Toninho; Murica]

Round 10
[Oct 1]
Fortaleza         2-2  Vitória
  [Assis Paraíba, Alexandre (own goal); Alexandre (2)]
Nacional          3-1  Santa Cruz
  [Helinho, Luisinho, Jorginho; Marlon]
[Oct 2]
Palmeiras         3-0  Alecrim
  [Edu Manga, Lino, Mirandinha]
Portuguesa        2-1  Botafogo-RJ
  [Machado, Ronaldo; Berg]
Comercial         1-0  CSA
  [Negão]

Round 11
[Oct 5]
Vitória           2-2  Nacional
  [Brasília, Edu Lima; Luisinho, Jasson]
Santa Cruz        3-2  Fortaleza
  [Marlon, Zé Henrique, Lula; Frank, Luisinho]
CSA               1-0  Palmeiras
  [Nívio]
Botafogo-RJ       2-4  Atlético-MG
  [Berg (2); Éverton, Sérgio Araújo, Jorge Valença, Reinaldo Xavier]
[Oct 9]
Alecrim           0-0  Comercial

Table
 1-Atlético-MG       10  7  3  0  18- 6  17  Qualified
 2-Portuguesa        10  4  4  2  12-12  12  Qualified
 3-Vitória           10  2  7  1  12-10  11  Qualified
 4-Palmeiras         10  4  2  4  19-10  10  Qualified
 5-Nacional          10  3  4  3  10- 9  10  Qualified
 6-CSA               10  3  4  3   8- 7  10  Qualified
 7-Botafogo-RJ       10  3  4  3  11-11  10  Qualified
 8-Comercial         10  3  4  3   9-11  10  Qualified
 9-Santa Cruz        10  3  3  4  11-14   9  Qualified
-------------------------------------------
10-Fortaleza         10  2  2  6   7-19   6
11-Alecrim           10  1  3  6   7-15   5

Note: Originally, only 28 teams from groups A-D were supposed to qualify for the
second phase.  The last berth in the second phase was to be filled by Vasco da Gama,
but the probe with doping in the match Joinville 1-1 Sergipe happened, Vasco da Gama
lost the berth to Joinville (who won the 2 points from that match).  Vasco da Gama 
protested, and Joinville protested back.  CBF found itself in a deadlock, decided to
eliminate Portuguesa due to a protest made by the latter in a common justice court
over a matter of ticket's sales.  Under the threat of many teams from the state of
São Paulo to abandon the competition in support of Portuguesa, CBF reviewed the decision.
It then decided that 29 teams from groups A-D would qualify to the second phase, so 
Vasco da Gama was again qualified.  A few days later, CBF declared also that Santa Cruz, 
Sobradinho, Náutico would also be qualified so all groups in the second phase would have 
the same number of participants.
In the same occasion, CBF extended the berths to 1987 First Level from 24 to 28 clubs
(top-7 from each group of Second Phase).


Chave 2 - Parallel Tournament (Second Level)

In July 1986, when CBF announced the dispute of Parallel Tournament, only 24 clubs would take part.
Twenty-two of these clubs would be selected by FA through 1986 state championship record. The others 
two would be Goytacaz, runner-up of 1985 Taça de Prata, and Brasil de Pelotas, best record on 1985 
Copa Brasil Groups C/D. Through August, some FAs started to pressure for more berths. Rio de Janeiro
FA chose Americano, instead of Campo Grande, claiming that 1985 Rio de Janeiro State Championship 
rules gave to the first a berth in 1986 and Campo Grande would have the same right in 1987 (what never
happened). Campo Grande protest, threatening to take the matter to court. This situation led to a extension
of participants in Parallel Tournament. CBF included others 12 clubs. Ironically, Rio de Janeiro didn't receive
an additional spot and Campo Grande did not participate.

Participants:

Best Club on 1985 Copa Brasil Group C/D (1)
GE Brasil (Pelotas-RS)

Runner-Up 1985 Taça de Prata (1)
Goytacaz FC (Campos-RJ)

Original clubs qualified by 1986 State Record (22)
Americano FC (Campos-RJ) (*)
Atlético Rio Negro C (Manaus-AM)
AE Catuense (Catu-BA) 
Clube de Regatas Brasil (Maceió-AL)
Ferroviário AC (Fortaleza-CE) 
A Desportiva FVRD (Cariacica-ES) 
Central SC (Caruaru-PE) 
AD Confiança (Aracaju-SE) 
Taguatinga EC (Brasília-DF)
América FC (Natal-RN) 
River AC (Teresina-PI)
Sport Club Belém (PA)
Treze FC (Campina Grande-PB)
Ubiratan EC (Dourados-MS)
Mixto EC (Cuiabá-MT)
EC Juventude (Caxias do Sul-RS)
AA Internacional (Limeira-SP)
EC Pinheiros (Curitiba-PR)
Criciúma EC (SC)
Uberlândia EC (MG)
Moto Clube (São Luís-MA)
Itumbiara EC (GO) (**)

Additional teams chosen by 1986 state record(12)
Guarany SC (Sobral-CE)
Londrina EC (PR)
Cascavel EC (PR)
CN Marcílio Dias (Itajaí-SC) 
Avaí FC (Florianópolis-SC)
EC Novo Hamburgo (RS)
EC Santo André (SP)
CA Juventus (São Paulo-SP)
Maranhão AC (São Luís-MA) 
Anápolis FC (GO) (**)
América FC (Belo Horizonte-MG) (**)
Fluminense FC (Feira de Santana-BA) (**) 

(*) Based on 1985 State Record
(**) Based on unknown reasons 

Group E   

Participants
América FC (Natal-RN)                  Atlético Rio Negro C (Manaus-AM)
Ferroviário AC (Fortaleza-CE)          River AC (Teresina-PI)
Guarany SC (Sobral-CE)                 Sport Club Belém (PA)
Maranhão AC (São Luís-MA)              Treze FC (Campina Grande-PB)
Moto Clube (São Luís-MA)

Round 1
[Sep 06]
River             2-2  Guarany
[Sep 07]
Rio Negro         1-1  América-RN
Moto Clube        1-0  Sport Belém
Treze             1-0  Ferroviário

Round 2
[Sep 09]
Sport Belém       0-0  Maranhão
[Sep 10]
Treze             1-0  Guarany
Moto Clube        1-0  América-RN
[Sep 11]
River             1-1  Ferroviário

Round 3
[Sep 13]
América-RN        0-0  Treze
[Sep 14]
Rio Negro         0-0  River
Maranhão          2-3  Moto Clube
Guarany           0-0  Ferroviário

Round 4
[Sep 18]
Sport Belém       1-2  Treze
River             1-2  Moto Clube
Ferroviário       2-3  Maranhão
Guarany           1-0  Rio Negro

Round 5
[Sep 20]
Moto Clube        0-1  Rio Negro
[Sep 21]
América-RN        1-0  Sport Belém
Treze             2-0  River
Guarany           2-1  Maranhão

Round 6
[Sep 24]
Maranhão          2-0  River
[Sep 25]
Ferroviário       0-0  América-RN
Sport Belém       1-0  Guarany
Rio Negro         0-0  Treze

Round 7
[Sep 27]
Maranhão          0-0  Rio Negro (accordingo to CBF's Annual Report: 1-0)
América-RN        3-0  Guarany
[Sep 28]
Ferroviário       3-1  Sport Belém
Treze             2-0  Moto Clube

Round 8
[Oct 2]
River             0-4  América-RN 
Rio Negro         2-0  Sport Belém       
Maranhão          1-0  Treze             
Moto Clube        1-1  Ferroviário

Round 9
[Oct 2]
América-RN        0-1  Maranhão 
Sport Belém       2-2  River             
Guarany           3-1  Moto Clube   (accordingo to CBF's Annual Report: 3-2)     
Ferroviário       0-1  Rio Negro         

Table
 1-Treze              8  5  2  1   8- 2  12 Qualified
-------------------------------------------
 2-Maranhão           8  4  2  2  10- 7  10
 3-Rio Negro          8  3  4  1   5- 2  10
 4-Moto Clube         8  4  1  3   9-10   9
 5-América-RN         8  3  3  2   9- 3   9
 6-Guarany-CE         8  3  2  3   8- 9   8
 7-Ferroviário        8  1  4  3   7- 8   6
 8-Sport Belém        8  1  2  5   5-11   4
 9-River              8  0  4  4   6-15   4 
   
Group F   

Participants
Americano FC (Campos-RJ)               A Desportiva FVRD (Cariacica-ES)
AE Catuense (Catu-BA)                  Fluminense FC (Feira de Santana-BA)
Central SC (Caruaru-PE)                Goytacaz FC (Campos-RJ)
AD Confiança (Aracaju-SE)              Taguatinga EC (Brasília-DF)
Clube de Regatas Brasil (Maceió-AL)


Round 1
[Sep 6]
CRB              2-1  Taguatinga 
[Sep 7]
Central          2-1  Desportiva 
  [Jorge Vinícius 19' e Zico 79'; Luís Carlos 90']
Goytacaz         0-1  Americano 
  [Luis Alberto pt]
Catuense         0-0  Fluminense-BA

Round 2
[Sep 10]
Goytacaz         1-2  Desportiva 
[Sep 11]
Americano        3-0  Confiança 
Catuense         4-3  Taguatinga 
CRB              2-0  Fluminense-BA

Round 3
[Sep 14]
Desportiva       0-0  Catuense 
Central          2-0  CRB
  [Zico 12' e Ronaldo 90+3']
Confiança        2-1  Goytacaz 
Taguatinga       3-0  Fluminense-BA

Round 4
[Sep 17]
CRB              1-2  Goytacaz 
Americano        0-1  Catuense 
[Sep 18]
Fluminense-BA    1-0  Confiança 
Taguatinga       2-1  Central

Round 5
[Sep 20]
Desportiva       1-2  Americano 
[Sep 21]
Catuense         0-0  CRB 
Taguatinga       3-1  Confiança 
Goytacaz         1-0  Central

Round 6
[Sep 24]
Confiança        0-0  CRB 
[Sep 25]
Fluminense-BA    1-1  Desportiva 
Americano        1-0  Taguatinga 
Central          1-0  Catuense
  [Zico 62']

Round 7
[Sep 28]
Desportiva       1-0  Taguatinga 
Fluminense-BA    2-2  Americano 
Catuense         2-3  Goytacaz 
Confiança        0-1  Central
  [Pacheco 64']

Round 8
[Oct 1]
CRB              1-0  Desportiva 
[Oct 2]
Central          2-0  Americano 
Confiança        2-2  Catuense 
Goytacaz         2-1  Fluminense

Round 9
[Oct 5]
Desportiva       3-0  Confiança 
Americano        2-0  CRB 
Taguatinga       2-2  Goytacaz 
Fluminense-BA    2-2  Central

Table
 1-Central            8  5  1  2  11- 6  11 Qualified
-------------------------------------------
 2-Americano          8  5  1  2  11- 6  11
 3-Goytacaz           8  4  1  3  12-11   9
 4-Desportiva         8  3  2  3   9- 7   8
 5-CRB                8  3  2  3   6- 7   8
 6-Catuense           8  2  4  2   9- 9   8
 7-Taguatinga         8  3  1  4  14-12   7
 8-Fluminense-BA      8  1  4  3   7-12   6
 9-Confiança          8  1  2  5   5-14   4
Central won the tie-breaking draw to determine 1st place
   
Group G   

Participants
América FC (Belo Horizonte-MG)         Mixto EC (Cuiabá-MT)
Anápolis FC (GO)                       EC Santo André (SP)
AA Internacional (Limeira-SP)          Uberlândia EC (MG)
Itumbiara EC (GO)                      Ubiratan EC (Dourados-MS)
CA Juventus (São Paulo-SP)

Round 1
[Sep 6]
América-MG        2-2  Itumbiara
[Sep 7]
Mixto             2-1  Anápolis
  [Carlos Alberto 27' e Edson 38'; Paulo Dias 3']
[Sep 16]
Internacional-SP  2-0  Uberlândia
[Sep 30]
Santo André       1-1  Juventus

Round 2
[Sep 10]
Mixto             0-0  Uberlândia
América-MG        1-1  Juventus
[Sep 11]
Santo André       0-0  Itumbiara
Anápolis          2-0  Ubiratan

Round 3
[Sep 14]
Internacional-SP  3-1  Santo André
Uberlândia        0-1  América-MG (according to CBF's Annual Report: 3-0)
Ubiratan          4-2  Mixto
Juventus          0-0  Itumbiara

Round 4
[Sep 17]
Santo André       3-2  Mixto             
Juventus          1-0  Internacional-SP  
Anápolis          2-0  América-MG 
Itumbiara         0-0  Ubiratan (according to CBF's Annual Report: 1-1)

Round 5
[Sep 21]
Uberlândia        1-1  Anápolis 
América-MG        0-1  Santo André 
Juventus          1-0  Ubiratan
[Sep 30]
Mixto            wo-1  Internacional-SP   [awarded 0-2]

Round 6
[Sep 24]
Internacional-SP  2-0  América-MG
[Sep 25]
Itumbiara         1-0  Uberlândia        
Anápolis          0-1  Juventus 
Ubiratan          0-0  Santo André

Round 7
[Sep 28]
Uberlândia        0-0  Juventus 
Itumbiara         1-1  Anápolis 
América-MG        6-1  Mixto             
Ubiratan          1-1  Internacional-SP

Round 8
[Oct 1]
Internacional-SP  4-0  Anápolis
[Oct 2]
Santo André       2-1  Uberlândia
Ubiratan          0-0  América-MG (according to CBF's Annual Report: 0-2)
Mixto             2-2  Itumbiara

Round 9
[Oct 5]
Uberlândia        n/p  Ubiratan
Anápolis          1-0  Santo André
Juventus          3-0  Mixto             
Itumbiara         0-2  Internacional-SP  

Table
 1-Internacional-SP   8  6  1  1  16- 3  13  Qualified
-------------------------------------------
 2-Juventus           8  4  4  0   8- 2  12
 3-Santo André        8  3  3  2   8- 8   9
 4-Anápolis           8  3  2  3   8- 9   8
 5-Itumbiara          8  1  6  1   6- 7   8
 6-América-MG         8  2  3  3  10- 9   7
 7-Ubiratan           7  1  4  2   5- 6   6
 8-Mixto              8  1  2  5   9-21   4
 9-Uberlândia         7  0  3  4   2- 7   3
  
Group H   

Participants
Avaí FC (Florianópolis-SC)             Londrina EC (PR)
GE Brasil (Pelotas-RS)                 CN Marcílio Dias (Itajaí-SC)
Cascavel EC (PR)                       EC Novo Hamburgo (RS)
Criciúma EC (SC)                       EC Pinheiros (Curitiba-PR)
EC Juventude (Caxias do Sul-RS)

Round 1
[Sep 7]
Criciúma          2-0  Novo Hamburgo
Brasil            0-0  Juventude
Avaí              0-1  Marcílio Dias
Londrina          2-0  Cascavel

Round 2
[Sep 10]
Brasil            1-2  Novo Hamburgo
[Sep 11]
Juventude         1-1  Pinheiros
Londrina          1-0  Marcílio Dias
Avaí              1-1  Cascavel

Round 3
[Sep 14]
Criciúma          1-0  Avaí
Novo Hamburgo     1-1  Londrina
Pinheiros         3-1  Brasil
Marcílio Dias     1-0  Cascavel

Round 4
[Sep 17]
Avaí              2-0  Brasil
[Sep 18]
Marcílio Dias     1-1  Criciúma
Juventude         1-1  Londrina (according to CBF's Annual Report: 1-0)
Cascavel          1-1  Pinheiros

Round 5
[Sep 21]
Novo Hamburgo     1-0  Juventude 
Brasil            1-2  Criciúma
Marcílio Dias     1-1  Pinheiros 
Londrina          0-1  Avaí

Round 6
[Sep 24]
Criciúma          3-1  Londrina 
[Sep 25]
Cascavel          2-3  Novo Hamburgo 
Pinheiros         1-0  Avaí 
Juventude         2-0  Marcílio Dias 

Round 7
[Sep 28]
Novo Hamburgo     0-2  Marcílio Dias 
Cascavel          1-1  Juventude 
Londrina          1-2  Brasil
  [Éder 62'; Zé Roberto 60' e Edival (og) 72']
Pinheiros         1-2  Criciúma

Round 8
[Oct 1]
Criciúma          1-0  Juventude 
Brasil            3-1  Cascavel 
[Oct 2]
Pinheiros         1-2  Londrina
Avaí              1-0  Novo Hamburgo 

Round 9
[Oct 5]
Novo Hamburgo     1-2  Pinheiros 
Juventude         2-0  Avaí 
Marcílio Dias     2-1  Brasil 
Cascavel          0-0  Criciúma          
   
Table
 1-Criciúma           8  6  2  0  12- 4  14  Qualified
-------------------------------------------
 2-Marcílio Dias      8  4  2  2   8- 6  10
 3-Pinheiros          8  3  3  2  11- 9   9   
 4-Juventude          8  2  4  2   7- 5   8
 5-Londrina           8  3  2  3   9- 9   8
 6-Avaí               8  3  1  4   5- 6   7
 7-Novo Hamburgo      8  3  1  4   8-11   7
 8-Brasil (Pelotas)   8  2  1  5   9-13   5
 9-Cascavel           8  0  4  4   6-12   4
   
Second Phase

[Oct 12]
Ponte Preta       0-2  São Paulo
  [Sídnei, Silas]
Santos            0-1  Treze
  [Bill]
América-RJ        1-0  Bangu
  [Renato]

[Oct 15]
Bangu             0-0  Ponte Preta
Palmeiras         4-1  Treze
  [Mirandinha (2), Edu Manga, Gérson Caçapa; Levi]
Santos            1-0  América-RJ
  [Antônio Carlos]
  
[Oct 19]
São Paulo         2-0  Santos
  [Silas, Pita]
Ponte Preta       0-0  Palmeiras
Treze             1-0  Bangu
  [Henrique]
  
[Oct 22]
São Paulo         2-0  Bangu
  [Müller, Careca]
Treze             1-0  Ponte Preta
  [Cláudio Mineiro]
Botafogo-RJ       1-1  Joinville
  [Alemão; Cláudio José]
América-RJ        1-1  Palmeiras
  [Ramón; Mirandinha]
  
[Oct 25]
Santos            1-1  Ponte Preta
  [Antônio Carlos; Chicão]
Botafogo-RJ       2-0  Treze
  [Berg, Maurício]

[Oct 26]
São Paulo         1-1  América-RJ
  [Müller; Luisinho]
Bangu             0-1  Palmeiras
  [Mirandinha]

[Oct 29]
Palmeiras         1-0  Santos
  [Mirandinha]
Bangu             1-0  Botafogo-RJ
  [Marinho]
Ponte Preta       3-1  América-RJ
  [Chicão (3); Ramón]
Treze             0-0  Joinville

[Nov 1]
Santos            2-0  Bangu
  [Dino, Solano]
[Nov 2]
São Paulo         0-0  Palmeiras
América-RJ        1-0  Treze
  [Luisinho]
Joinville         1-0  Ponte Preta
  [Mirandinha]

[Nov 5]
Bangu             1-1  Joinville
  [Marinho; Paulo Egídio]
[Nov 6]
Ponte Preta       1-0  Botafogo-RJ
  [Márcio Luís]

[Nov 9]
Palmeiras         3-2  Botafogo-RJ
  [Mirandinha, Vágner, Lino; Arthurzinho, Teo]
Joinville         0-0  São Paulo

[Nov 12]
Treze             1-0  São Paulo
  [Dão]
América-RJ        2-1  Botafogo-RJ
  [Ramón, Luisinho; Arthurzinho]
  
[Nov 13]
Joinville         0-0  Santos

[Nov 16]
Botafogo-RJ       2-3  Santos
  [Maurício, Roberto Carlos; Gérson (2), Nildo]
Palmeiras         2-0  Joinville
  [Mendonça (2)]

[Nov 19]
Joinville         2-0  América-RJ
  [Mirandinha, Toninho Cajuru]
  
[Nov 20]
São Paulo         5-0  Botafogo-RJ
  [Careca (3), Müller, Silas]

[Nov 23]
Santos            0-0  São Paulo
América-RJ        2-1  Ponte Preta
  [Renato, Luisinho; Valdir]
Joinville         0-0  Palmeiras
Treze             0-1  Botafogo-RJ
  [Josimar]

[Nov 26]
Palmeiras         1-1  América-RJ
  [Mirandinha; Luisinho]
Bangu             1-1  Santos
  [Marcelinho; Solano]
Joinville         3-0  Treze
  [Mirandinha (2), Toninho Cajuru]
Botafogo-RJ       0-0  Ponte Preta

[Nov 29]
Palmeiras         2-0  Ponte Preta
  [Vágner, Mirandinha]

[Nov 30]
Santos            0-0  Botafogo-RJ
América-RJ        0-0  São Paulo
Joinville         4-0  Bangu
  [Mirandinha (2), Paulo Egídio, Toninho Cajuru]

[Dec 3]
Palmeiras         2-2  Bangu
  [Ditinho, Diogo; João Cláudio, Toby]
São Paulo         4-1  Treze
  [Müller (3), Careca; Bill]
Ponte Preta       2-0  Joinville
  [Zé Carlos, Mauro]

[Dec 4]
América-RJ        0-0  Botafogo-RJ

[Dec 7]
Santos            1-1  Palmeiras
  [Ribamar; Mirandinha]
Botafogo-RJ       0-0  São Paulo
América-RJ        1-1  Joinville
  [Renato; Leandro]
Bangu             1-0  Treze
  [Marcelinho]

[Dec 10]
Joinville         1-0  Botafogo-RJ
  [Gilvã]
Treze             0-0  Santos
São Paulo         6-1  Ponte Preta
  [Careca (2), Silas (2), Pita, Bernardo; Mauro]
Bangu             1-1  América-RJ
  [Ricardo; Renato]

[Dec 13]
Botafogo-RJ       0-0  Bangu
Ponte Preta       1-1  Treze
  [Júnior; Márcio Ribeiro]
  
[Dec 14]
Palmeiras         2-2  São Paulo
  [Edu Manga, Mirandinha; Nelsinho, Silas]
Santos            0-0  Joinville

[Jan 24/87]
São Paulo         5-0  Joinville
  [Careca (2), Müller, Silas, Pita]
 
[Jan 25/87]
América-RJ        1-0  Santos
  [Denílson]
Treze             0-2  Palmeiras
  [Ditinho, Edu Manga]
Ponte Preta       1-2  Bangu
  [Marquinho; Gil, Nando]

[Jan 28/87]
Bangu             1-0  São Paulo
  [Marcelinho]
Ponte Preta       0-0  Santos
Treze             1-1  América-RJ
  [Mirandinha; Luisinho]
 
[Jan 29/87]
Botafogo-RJ       1-0  Palmeiras
  [Fernando Macaé]
  
Table
 1-Palmeiras         16  7  8  1  22-11  22  Qualified
 2-São Paulo         16  7  7  2  29-7   21  Qualified
 3-Joinville         16  5  8  3  14-12  18  Qualified
 4-América-RJ        16  5  8  3  14-14  18  Qualified
-------------------------------------------
 5-Santos            16  3  9  4   9-10  15
 6-Bangu             16  4  6  6  10-17  14
 7-Treze             16  4  4  8   8-20  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8-Botafogo-RJ       16  3  6  7  10-17  12  Relegated
 9-Ponte Preta       16  3  6  7  11-19  12  Relegated

Group J

[Oct 12]
Atlético-GO       0-2  Fluminense-RJ
  [Washington, Paulinho]
Flamengo          1-1  Grêmio
  [Bebeto; Lima]

[Oct 16]
Flamengo          2-1  Atlético-GO
  [Gilmar (2); Palhinha]
Fluminense-RJ     2-0  Central
  [Tato, João Santos]
Grêmio            1-1  Vitória
  [Lima; Jésum]

[Oct 19]
Flamengo          0-0  Fluminense-RJ
Central 1-0  Vitória
  [Brasília (own goal)]
Atlético-GO       0-3  Guarani
  [Chiquinho Carioca, Neo (own goal), Evair]

[Oct 22]
Guarani           2-1  Grêmio
  [João Paulo, Evair; Lima]
Central           2-1  Flamengo
  [Ronaldo (2); Vinícius]

[Oct 23]
Fluminense-RJ     1-0  Vitória
  [Ricardo Gomes]
Goiás             0-2  Santa Cruz
  [Jarbas (2)]

[Oct 29]
Atlético-GO       0-1  Grêmio
  [Valdo]
Vitória           2-1  Goiás
  [Gilmar, Adílson; Jorge Caraballo]

[Oct 30]
Guarani           3-0  Central
  [Evair (2), João Paulo]
Santa Cruz        1-1  Fluminense-RJ
  [Evaristo; Washington]

[Oct 26]
Grêmio            1-0  Fluminense-RJ
  [Lima]
Flamengo          0-0  Guarani
Central           1-1  Atlético-GO
  [Zico; Palhinha]
 
[Oct 27]
Vitória           1-1  Santa Cruz
  [Hêider; Rômel]
  
[Nov 1]
Atlético-GO       1-0  Vitória
  [Palhinha]

[Nov 2]
Goiás             0-4  Flamengo
  [Kita (3), Sócrates]
Central           2-2  Grêmio
  [Zico (2); Lima, Osvaldo]
Fluminense-RJ     1-2  Guarani
  [Washington; Tosin, João Paulo]

[Nov 5]
Guarani           3-1  Santa Cruz
  [Evair, Barbiéri, Catatau; Jacozinho]
Goiás             1-1  Central
  [Carlos Magno; Pacheco]

[Nov 8]
Santa Cruz        1-1  Atlético-GO
  [Celso Mendes; Marçal]
  
[Nov 9]
Grêmio            0-3  Goiás
  [Tarciso, Carlos Magno, Albeneir]
Vitória           0-1  Flamengo
  [Bebeto]

[Nov 12]
Santa Cruz        0-0  Central

[Nov 13]
Goiás             1-2  Fluminense-RJ
  [Zezinho; Assis (2)]

[Nov 16]
Grêmio            0-1  Santa Cruz
  [Jarbas]
Atlético-GO       1-1  Goiás
  [Ticão; Nogueira (own goal)]
Vitória           0-2  Guarani
  [Evair (2)]

[Nov 19]
Guarani           0-1  Goiás
  [Albeneir]
Santa Cruz        0-1  Flamengo
  [Alcindo]

[Nov 22]
Flamengo          1-2  Goiás
  [Bebeto; Tarciso, Albeneir]
  
[Nov 23]
Central           1-5  Fluminense-RJ
  [Freitas; Washington (3), Leomir, Eduardo]
Vitória           1-0  Grêmio
  [Ataíde]
Atlético-GO       3-1  Santa Cruz
  [Ilo (2), Palhinha; Zé do Carmo]

[Nov 26]
Flamengo          5-0  Central
  [Vinícius (2), Bebeto, Zinho, Júlio César]
Goiás             0-0  Guarani
Grêmio            4-2  Atlético-GO
  [Valdo (2), Lima (2); Palhinha, Neo]
Santa Cruz        2-2  Vitória
  [Celso Mendes, Lula; Duda, Edu Lima]

[Nov 29]
Santa Cruz        0-0  Grêmio

[Nov 30]
Fluminense-RJ     1-0  Flamengo
  [Leomir]
Goiás             2-2  Atlético-GO
  [Zezinho (2); Osmarzinho, William]
Guarani           4-0  Vitória
  [João Paulo (2), Evair, Gílson Jáder]

[Dec 3]
Vitória           1-0  Central
  [Dedei]
Santa Cruz        1-1  Guarani
  [Zé do Carmo; Evair]
Atlético-GO       0-0  Flamengo
Fluminense-RJ     2-0  Goiás
  [Washington, Tato]

[Dec 6]
Fluminense        0-0  Atlético-GO

[Dec 7]
Goiás             2-1  Vitória
  [Carlos Magno, Albeneir; Duda]
Central           1-3  Guarani
  [Zico; Catatau, Evair, Chiquinho Carioca]
Grêmio            2-0  Flamengo
  [Bonamigo, Valdo]

[Dec 10]
Santa Cruz        1-1  Goiás
  [Jarbas; Carlos Magno]
Atlético-GO       2-0  Central
  [Palhinha, Célio Gaúcho]
Fluminense-RJ     1-0  Grêmio
  [Leomir]

[Dec 11]
Guarani           0-0  Flamengo

[Dec 13]
Vitória           0-0  Atlético-GO

[Dec 14]
Guarani           0-0  Fluminense-RJ
Goiás             0-0  Grêmio
Central           0-0  Santa Cruz

[Jan 24/87]
Fluminense-RJ     2-0  Santa Cruz
  [Washington, Alberto]

[Jan 25/87]
Flamengo          2-0  Vitória
  [Sócrates (2)]
Grêmio            0-1  Guarani
  [Chiquinho Carioca]
Central           2-2  Goiás
  [Leléu (2); Formiga, Carlos Alberto]

[Jan 28/87]
Guarani           2-0  Atlético-GO
  [Evair, Chiquinho Carioca]
Flamengo          0-1  Santa Cruz
  [Celso Mendes]
Vitória           2-1  Fluminense-RJ
  [Bira, Ataíde; Marcão]
Grêmio            3-0  Central
  [Odair, Lima, Caio]

Group J
Table
 1-Guarani           16 10  5  1  26- 6  25  Qualified
 2-Fluminense        16  9  4  3  21- 8  22  Qualified
 3-Flamengo          16  6  5  5  18-10  17  Qualified
 4-Grêmio            16  5  5  6  16-15  15  Qualified
-------------------------------------------
 5-Goiás             16  4  7  5  17-21  15
 6-Santa Cruz        16  3  9  4  13-16  15
 7-Atlético-GO       16  3  7  6  14-20  13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8-Vitória           16  4  4  8  11-20  12  Relegated
 9-Central           16  2  6  8  11-31  10  Relegated

Group K

[Oct 12]
Cruzeiro          5-1  Internacional-SP
  [Róbson (3), Hamílton, Édson; Lê]
Bahia             0-0  Atlético-PR

[Oct 16]
Atlético-PR       1-1  Cruzeiro
  [Agnaldo; Eduardo]
Bahia             2-0  CSA
  [Cláudio Adão (2)]

[Oct 19]
Bahia             1-0  Sport
  [Marinho]
Internacional-SP  1-0  Atlético-PR
  [Marcão (own goal)]
Portuguesa        0-0  Cruzeiro

[Oct 22]
Sport             1-2  Portuguesa
  [Rogério; Toninho, Hélder]
CSA               0-0  Atlético-PR

[Oct 23]
Internacional-SP  1-1  Bahia
  [Magu; Leandro]
Cruzeiro          3-1  Comercial
  [Vanderlei, Douglas, Róbson; Toninho]

[Oct 26]
Bahia             1-0  Cruzeiro
  [Cláudio Adão]
Sport             3-2  Internacional-SP
  [Heraldo (2), Luís Carlos; Cléber (2)]
Portuguesa        0-0  CSA
Atlético-PR       2-1  Náutico
  [Agnaldo, Beto; Fernando]

[Oct 29]
Comercial         1-2  Bahia
  [Tim; Marinho, Humberto]
Portuguesa        4-0  Náutico
  [Toninho (2), Hélder (2)]
Cruzeiro          0-0  Sport
CSA               1-1  Internacional-SP
  [Bolívar (own goal); João Batista]

[Nov 1]
Portuguesa        2-0  Bahia
  [Esquerdinha, Ronaldo]
Náutico           3-1  Comercial
  [Rolério, Moreno, Torrinha; Márcio]

[Nov 2]
Sport             1-1  Atlético-PR
  [Heraldo; Mauro Madureira]
Cruzeiro          2-0  CSA
  [Hamílton, Ernâni]

[Nov 5]
Náutico           1-1  CSA
  [Moreno; André]
Comercial         1-0  Portuguesa
  [Wílson Carrasco]

[Nov 9]
Atlético-PR       1-1  Portuguesa
  [Barbosa; Jorginho]
CSA               1-0  Sport
  [André]
Náutico           1-1  Cruzeiro
  [Baiano; Róbson]
Comercial         0-0  Internacional-SP

[Nov 12]
Internacional-SP  1-2  Náutico
  [Cléber; Wílson Gottardo, Moreno]
Comercial         2-1  Sport
  [Wílson Carrasco, Carlão; Luís Carlos]

[Nov 16]
Sport             0-2  Náutico
  [Reginaldo, Moreno]
Internacional-SP  1-1  Portuguesa
  [João Batista; Toninho]
Atlético-PR       1-0  Comercial
  [Mauro Madureira]

[Nov 19]
CSA               0-0  Comercial

[Nov 20]
Náutico           0-1  Bahia
  [Cláudio Adão]

[Nov 23]
Atlético-PR       3-1  Bahia
  [Agnaldo (2), Amauri; Humberto]
Comercial         0-1  Náutico
  [Luís Sílvio]
Sport             2-1  Cruzeiro
  [Adílson (2); Ademir]
CSA               1-1  Portuguesa
  [Carlinhos Paulista; Toninho]

[Nov 26]
Cruzeiro          2-0  Portuguesa
  [Heriberto, Róbson]
Internacional-SP  2-1  Sport
  [Gilberto Costa, Gílson; Adílson]
Comercial         0-3  CSA
  [Mário Tilico, Veiga, Helinho]

[Nov 27]
Náutico           1-0  Atlético-PR
  [Luís Sílvio]

[Nov 30]
Náutico           1-0  Sport
  [Heraldo (own goal)]
Portuguesa        3-2  Comercial
  [Ronaldo, Edu Marangon, Célio; Wílson Carrasco, Carlão]
Cruzeiro          1-0  Atlético-PR
  [Geraldão]
Bahia             2-1  Internacional-SP
  [Cláudio Adão (2); João Batista]

[Dec 3]
Atlético-PR       2-0  Sport
  [Roberto, Luís Carlos]
Comercial         3-3  Cruzeiro
  [Soares, Jair, Luís Carlos do Amparo; Heriberto, Eduardo, Édson]
CSA               1-0  Bahia
  [Coca]

[Dec 4]
Portuguesa        0-0  Internacional-SP

[Dec 7]
Internacional-SP  1-0  Cruzeiro
  [Liminha]
Sport             3-1  CSA
  [Adílson, Ditinho, Luís Carlos; Henágio]
Comercial         0-0  Atlético-PR
Bahia             1-0  Náutico
  [Cláudio Adão]

[Dec 10]
Atlético-PR       2-2  Internacional-SP
  [Roberto, Luís Carlos; Tato (2)]
CSA               2-1  Náutico
  [Washington (2); Torrinha]
Bahia             0-1  Portuguesa
  [Albéris]
[Dec 11]
Sport             1-1  Comercial
  [Adílson; Toninho]

[Dec 14]
Atlético-PR       2-1  CSA
  [Mauro Madureira, Haroldo; André]
Cruzeiro          2-1  Bahia
  [Heriberto, Ernâni; Cláudio Adão]
Internacional-SP  2-0  Comercial
  [João Batista, Liminha]
Náutico           0-2  Portuguesa
  [Toninho, Hélder]

[Jan 25/87]
Portuguesa        1-1  Sport
  [Luís Müller; Heraldo]
Náutico           0-1  Internacional-SP
  [João Batista]
Bahia             3-1  Comercial
  [Zé Carlos (2), Cláudio Adão; Pastoril]
CSA               0-1  Cruzeiro
  [Róbson]

[Jan 28/87]
Portuguesa        1-0  Atlético-PR
  [Wânderson]
Cruzeiro          1-0  Náutico
  [Geraldão]
Sport             0-1  Bahia
  [Cláudio Adão]
Internacional-SP  2-0  CSA
  [João Batista, Tato]

Table
 1-Cruzeiro          16  8  5  3  23-12  21  Qualified
 2-Portuguesa        16  7  7  2  19-10  21  Qualified
 3-Bahia             16  9  2  5  17-13  20  Qualified
 4-Internacional-SP  16  6  6  4  19-18  18  Qualified
-------------------------------------------
 5-Atlético-PR       16  5  7  4  15-12  17
 6-Náutico           16  6  2  8  14-18  14
 7-CSA               16  4  6  6  12-16  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8-Sport             16  3  4  9  14-21  10  Relegated
 9-Comercial         16  2  5  9  13-26   9  Relegated

Group L

[Oct 12]
Corinthians       1-1  Criciúma
  [Casagrande; Edmílson]
Internacional-RS  2-0  Ceará
  [Luís Fernando Flores, Sabará]
Rio Branco        0-1  Atlético-MG
  [Éverton]

[Oct 15]
Atlético-MG       2-0  Ceará
  [Éverton, Reinaldo Xavier]
Nacional          2-1  Rio Branco
  [Luisinho (2); Mazolinha]

[Oct 16]
Criciúma          1-1  Internacional-RS
  [Edmílson; Sabará]

[Oct 19]
Internacional-RS  2-2  Corinthians
  [Édson Boaro (own goal), Tita; Cristóvão, Edmar]
Atlético-MG       1-0  Nacional
  [Éverton]
Ceará             3-0  Rio Branco
  [Rubens Feijão, Gérson Sodré, Petróleo]
Vasco da Gama     2-0  Criciúma
  [Romário, Roberto Dinamite]

[Oct 22]
Corinthians       4-0  Ceará
  [Edmar (2), Argeu (own goal), Cristóvão]
Criciúma          2-1  Nacional
  [Edmílson (2); Helinho]

[Oct 23]
Sobradinho        1-3  Vasco da Gama
  [Filó; Roberto Dinamite, Juninho, Romário]

[Oct 26]
Atlético-MG       1-0  Internacional-RS
  [Éverton]
Nacional          1-3  Corinthians
  [Helinho; Casagrande, Cristóvão, Jacenir]
Criciúma          0-0  Rio Branco

[Nov 12]
Ceará             2-2  Vasco da Gama
  [Petróleo, Lira; Lula (own goal), Romário]

[Oct 29]
Sobradinho        0-5  Corinthians
  [Edmar (3), Cristóvão (2)]
Ceará             1-2  Nacional
  [Gérson Sodré; Helinho, Lucivaldo (own goal)]
Vasco da Gama     1-2  Rio Branco
  [Juninho; Jones, Édson Carioca]

[Oct 30]
Atlético-MG       1-1  Criciúma
  [João Pedro; Sílvio Laguna]

[Nov 2]
Corinthians       1-2  Atlético-MG
  [Wílson Mano; Jacenir (own goal), Nunes]
Nacional          2-1  Internacional-RS
  [Helinho (2); Amarildo]
Criciúma          2-0  Ceará
  [Edmílson, Vanderlei]
Rio Branco        2-3  Sobradinho
  [Jones (2); Filó (2), Tôni]

[Nov 5]
Vasco da Gama     2-1  Nacional
  [Romário (2); Jasson]
Internacional-RS  3-1  Sobradinho
  [Sabará, Tita, Robertinho; Jamil]

[Nov 9]
Rio Branco        1-2  Corinthians
  [Mazolinha; João Paulo, Edmar]
Vasco da Gama     0-0  Atlético-MG
Ceará             3-1  Sobradinho
  [Petróleo (2), Lira; Tôni]

[Nov 12]
Sobradinho        0-1  Criciúma
  [Jorge Veras]

[Nov 16]
Corinthians       0-0  Vasco da Gama
Rio Branco        2-1  Internacional-RS
  [Mazolinha (2); Balalo]
Sobradinho        1-1  Atlético-MG
  [Filó; Zenon]

[Nov 19]
Internacional-RS  0-1  Vasco da Gama
  [Geovani]
Nacional          1-1  Sobradinho
  [Helinho; Murica (own goal)]

[Nov 23]
Atlético-MG       0-1  Corinthians
  [Edmar]
Nacional          0-0  Ceará
Sobradinho        2-3  Rio Branco
  [Tôni, Régis; Mazolinha (2), Oliveira]
Vasco da Gama     2-3  Internacional-RS
  [Geovani, Romário; Luís Fernando Flores (2), Tita]

[Nov 26]
Rio Branco        1-1  Vasco da Gama
  [Jorge Mendonça; Romário]
Sobradinho        0-2  Ceará
  [Petróleo (2)]
Criciúma          1-2  Atlético-MG
  [Edmílson; Éverton, Reinaldo Xavier]

[Nov 27]
Corinthians       1-0  Nacional
  [Edmar]

[Nov 30]
Internacional-RS  2-0  Criciúma
  [Luís Fernando Flores, Robertinho]
Ceará             0-0  Corinthians
Vasco da Gama     4-0  Sobradinho
  [Mazinho, Henrique, Romário, Claudinho]
Nacional          2-1  Atlético-MG
  [Murica, Cláudio Barbosa; Éverton]

[Dec 3]
Atlético-MG       1-0  Rio Branco
  [Nunes]
Internacional-RS  2-1  Nacional
  [Sabará, Carlinhos; Jasson]
Criciúma          1-0  Vasco da Gama
  [Ivã]

[Dec 4]
Corinthians       0-0  Sobradinho

[Dec 7]
Rio Branco        3-0  Nacional
  [Jones, Mazolinha, Édson Carioca]
Atlético-MG       1-0  Vasco da Gama
  [Éverton]
Corinthians       1-1  Internacional-RS
  [Edmar; Balalo]
Ceará             2-0  Criciúma
  [Petróleo, Rudi (own goal)]

[Dec 10]
Criciúma          1-0  Corinthians
  [Sílvio Laguna]
Internacional-RS  5-1  Rio Branco
  [Luís Fernando Flores (4), Balalo; Jones]
Ceará             2-0  Atlético-MG
  [Petróleo (2)]
Sobradinho        2-1  Nacional
  [Filó, Demétrio; Luís Florêncio]

[Dec 14]
Vasco da Gama     1-1  Corinthians
  [Zé Sérgio; Edmar]
Internacional-RS  0-2  Atlético-MG
  [Éverton, João Paulo]
Criciúma          1-0  Sobradinho
  [Carlos Alberto]
Rio Branco        2-0  Ceará
  [China (2)]

[Jan 25/87]
Atlético-MG       1-1  Sobradinho
  [Nelinho; Rildo]
Ceará             1-1  Internacional-RS
  [Katinha; Luís Fernando Flores]
Nacional          1-2  Vasco da Gama
  [Jasson; Vivinho, Mauricinho]
Rio Branco        1-1  Criciúma
  [Cacau; Jairo]

[Jan 28/87]
Corinthians       1-0  Rio Branco
  [Edmar]
Vasco da Gama     3-1  Ceará
  [Vivinho (2), Romário; Josué]
Sobradinho        0-3  Internacional-RS
  [Tita (2), Luís Fernando Flores]
Nacional          0-1  Criciúma
  [Osmair]

Table
 1-Atlético-MG       16  9  4  3  17-10  22  Qualified
 2-Corinthians       16  7  7  2  23-10  21  Qualified
 3-Vasco da Gama     16  7  5  4  24-15  19  Qualified
 4-Criciúma          16  7  5  4  14-13  19  Qualified
-------------------------------------------
 5-Internacional-RS  16  7  4  5  27-18  18
 6-Ceará             16  5  4  7  17-21  14
 7-Rio Branco-ES     16  5  3  8  19-24  13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8-Nacional          16  4  2 10  15-24  10  Relegated
 9-Sobradinho        16  2  4 10  13-34   8  Relegated

Third Phase

[Jan 31 and Feb 4/87]
Vasco da Gama     0-3   0-2  Guarani
  [Barbiéri, Evair, João Paulo]
  [Evair, Vágner]
[Feb 1 and 4/87]
Flamengo          1-1   0-1  Atlético-MG
  [Gilmar; Batista]
  [Nelinho]
Internacional-SP  2-1   0-3  São Paulo
  [João Batista, Gilberto Costa; Careca]
  [Silas (2), Careca]
Criciúma          2-1   0-1  Fluminense-RJ
  [Solis, Vanderlei; Leomir]
  [Assis]
América-RJ        1-0   0-0  Portuguesa
  [Antônio César]
[Feb 1 and 5/87]
Bahia             2-0   0-1  Palmeiras
  [Bobô, Cláudio Adão]
  [Mirandinha]
Joinville         1-1   1-1  Cruzeiro
  [Alfinete; Hamílton]
  [Paulo Egídio; Hamílton]
Grêmio            0-0   1-1  Corinthians
  [Luís Carlos; Biro-Biro]
  
Fluminense, Cruzeiro and Corinthians qualified due to better 2nd phase record

Quarterfinals

[Feb 8 and 11/87]
Bahia             2-2   0-1  Guarani
  [Sandro (2); Evair (2)]
  [Evair]
Cruzeiro          0-0   1-1  Atlético-MG
  [Douglas; Renato]
Fluminense-RJ     1-0   0-2  São Paulo
  [Washington]
  [Careca, Müller]
Corinthians       0-2   2-1  América-RJ
  [Renato, Luisinho]
  [Jatobá (2); Ramón]
  
Atlético-MG qualified due to better third phase record

Semifinals

[Feb 15 and 18/87]
Atlético-MG       0-0   1-2  Guarani
  [Reinaldo Xavier; Marco Antônio Boiadeiro, João Paulo]
São Paulo         1-0   1-1  América-RJ
  [Careca]
  [Careca; Renato]

Final

[Feb 22 and 25/87]
São Paulo         1-1   1-1  Guarani     [aet 2-2, pen 3-4]
  [Careca; Evair]
  [Bernardo, Pita, Careca; Nelsinho (own goal), Marco Antônio Boiadeiro, João Paulo]


Final Table

Participants of the Main Tournament (First Level)
 1-São Paulo         34 17 13  4  62-22  47 * Qualified to Copa Libertadores 1987
 2-Guarani           34 21 11  2  59-18  53 * Qualified to Copa Libertadores 1987
 3-Atlético-MG       32 17 11  4  39-20  45 *
 4-América-RJ        32 11 12  9  29-29  34 *
 5-Bahia             30 17  6  7  40-21  40 *
 6-Fluminense-RJ     30 16  6  8  33-19  38 *
 7-Corinthians       30 13 12  5  42-20  38 *
 8-Cruzeiro          30 12 12  6  38-21  36 *
 9-Palmeiras         28 12 10  6  42-23  34 *
10-Portuguesa        28 11 12  5  31-23  34 *
11-Flamengo          28 12  8  8  34-19  32 *
12-Joinville         28  9 12  7  30-31  30 *
13-Vasco da Gama     28 10  8 10  35-24  28 *
14-Grêmio            28  9 10  9  32-27  28 *
15-Criciúma          18  8  5  5  16-15  21 *
16-Internacional-SP  18  7  6  5  21-22  20 *
17-Internacional-RS  26 12  8  6  40-23  32 *
18-Atlético-PR       26  9 11  6  27-17  29 *
19-Santos            26  9 11  6  25-16  29 *
20-Rio Branco-ES     26 10  7  9  29-29  27 *
21-Bangu             26  8 10  8  21-23  26 *
22-Ponte Preta       26  9  7 10  29-30  25
23-Goiás             26  7 11  8  25-30  25 *
24-Ceará             26  8  8 10  25-31  24 *
25-CSA               26  7 10  9  20-23  24 *
26-Santa Cruz        26  6 12  8  24-30  24 *
27-Sport             26  8  7 11  25-27  23
28-Atlético-GO       26  7  9 10  23-28  23 *
29-Vitória           26  6 11  9  23-30  23
30-Náutico           26 10  2 14  21-31  22 *
31-Botafogo-RJ       26  6 10 10  21-28  22
32-Nacional-AM       26  7  6 13  25-33  20
33-Comercial-MS      26  5  9 12  22-37  19
34-Sobradinho        26  5  6 15  21-46  16
35-Treze             16  4  4  8   8-20  12 *
36-Central           16  2  6  8  11-31  10
37-Operário-MS       10  3  1  6   9-15   7
38-Botafogo-PB       10  3  1  6   9-16   7
39-Sergipe           10  3  1  6   5-16   7
40-Fortaleza         10  2  2  6   7-19   6
41-Sampaio Corrêa    10  1  4  5   5-15   6
42-Remo              10  0  6  4   9-15   6
43-Tuna Luso         10  2  1  7   8-20   5
44-Coritiba          10  1  3  6   3- 9   5
45-Alecrim           10  1  3  6   7-15   5
46-Paysandu          10  1  1  8   5-18   3
47-Piauí             10  1  1  8   6-26   3
48-Operário-MT       10  1  1  8   4-24   3
* - Teams that supposedly would compose the 1987 1st level according to CBF

Participants of the Parallel Tournament (Second Level)
 1-Criciúma           8  6  2  0  12- 4  14
 2-Internacional-SP   8  6  1  1  16- 3  13
 3-Treze              8  5  2  1   8- 2  12
 4-Juventus           8  4  4  0   8- 2  12
 5-Central            8  5  1  2  11- 6  11
 6-Americano          8  5  1  2  11- 6  11
 7-Maranhão           8  4  2  2  10- 7  10
 8-Marcílio Dias      8  4  2  2   8- 6  10
 9-Rio Negro          8  3  4  1   5- 2  10
10-Goytacaz           8  4  1  3  12-11   9
11-Moto Clube         8  4  1  3   9-10   9
12-América-RN         8  3  3  2   9- 3   9
13-Pinheiros          8  3  3  2  11- 9   9   
14-Santo André        8  3  3  2   8- 8   9
15-Desportiva         8  3  2  3   9- 7   8
16-Londrina           8  3  2  3   9- 9   8
17-Guarany-CE         8  3  2  3   8- 9   8
   Anápolis           8  3  2  3   8- 9   8
19-CRB                8  3  2  3   6- 7   8
20-Juventude          8  2  4  2   7- 5   8
21-Catuense           8  2  4  2   9- 9   8
22-Itumbiara          8  1  6  1   6- 7   8
23-Taguatinga         8  3  1  4  14-12   7
24-Avaí               8  3  1  4   5- 6   7
25-Novo Hamburgo      8  3  1  4   8-11   7
26-América-MG         8  2  3  3  10- 9   7
27-Ferroviário        8  1  4  3   7- 8   6
28-Ubiratan           7  1  4  2   5- 6   6
29-Fluminense-BA      8  1  4  3   7-12   6
30-Brasil (Pelotas)   8  2  1  5   9-13   5
31-Sport Belém        8  1  2  5   5-11   4
32-Confiança          8  1  2  5   5-14   4
33-Mixto              8  1  2  5   9-21   4  
34-Cascavel           8  0  4  4   6-12   4
35-River              8  0  4  4   6-15   4 
36-Uberlândia         7  0  3  4   2- 7   3


1985

1987

list of champions

list of 2nd division champions


About this document

Thanks to Carlos Alberto Franco Jr. (bananachips4@hotmail.com) , Joao Lopes (joao@develop.com.br), Izan Muller, and Paulo Brolezzi (pabrolezzi@gmail.com).

Prepared and maintained by Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com)
Last updated: 04 Aug 2010

(C) Copyright Ricardo Pontes, RSSSF and RSSSF Brazil 2000/2008
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.